W czwartek 20 czerwca w przeddzień 119. rocznicy strajku włókniarzy łódzkich, który był częścią ogólnokrajowego zrywu, zwanego Rewolucją 1905 roku na Wzgórzu Niepodległości w parku na Zdrowiu upamiętniono bohaterów walk robotniczych z początku XX wieku. W przyszłym roku zaplanowane bardziej uroczyste obchody Rewolucji 1905 roku.
Powstanie Łódzkie w Rewolucji 1905 roku
Młodzież i reprezentacja władz Łodzi złożyła kwiaty pod pomnikiem pamięci łódzkich rewolucjonistów. Mowa o ogólnopolskim zrywie narodowym czyli Rewolucji 1905 roku, w czasie której w wielu polskich miastach.
W Łodzi najpierw wybuchło kilka strajków włókniarzy. Były one bardzo szybko tłumione przez wojska carskie. Na przełomie 21-22 czerwca wściekli robotnicy zaatakowali. W mieście wybudowano barykady, a patrolujący miast policjanci i żołnierze byli atakowani przez strajkujących robotników. Te wydarzenia zwane są też Powstaniem Łódzkim.
Ludzie ci zginęli w masowych egzekucjach, tylko dlatego, że mieli określone poglądy i próbowali wyegzekwować swoje prawa
dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
W Łodzi działania robotników zostały stłumione 25 czerwca. Nikt do końca nie wie, ani ile osób zostało wówczas zabitych, ani ilu było rannych.