piątek, 14 czerwca 2024

Kiedyś było tu miejsce straceń, dziś odsłonięto Pomnik Pamięci Łódzkich Rewolucjonistów

Udostępnij

W parku na Zdrowiu w Łodzi odsłonięto Pomnik Pamięci Łódzkich Rewolucjonistów – Bojowników o Wolność. Umieszczono go w miejscu dawnej rosyjskiej strzelnicy garnizonu na Mani. Historia strzelnicy sięga czasów ostatniego zaboru i obecności w Łodzi rosyjskiego garnizonu. Wiadomo, że w latach 1906-1908 wykonywano tu wyroki śmierci carskich sądów. Oficjalne dane mówią, że w lasku obok pochowano 115 więźniów, jednak faktycznej liczby straconych i pochowanych nigdy nie poznamy.

Pomnik Pamięci Łódzkich Rewolucjonistów-Bojowników o Wolność na Wzgórzu Niepodległości

Pomysłodawcą utworzenia pomnika na Wzgórzu Niepodległości jest znany łodzianin Jacek Wystop. To on podczas zbierania informacji do publicystyki historycznej w łódzkiej bibliotece wojewódzkiej, natrafił na pismo z lat 30. o pomyśle postawienia pomnika ku czci więźniów straconych po rewolucji 1905 roku. Taki pomnik miał stanąć w tym miejscu jeszcze przed drugą wojną światową, ale nie było to możliwe.

Pomnik umieszczono dokładnie na wzgórzu usypanym w miejscu straceń. Znajduje się ono w okolicy między stawami w parku na Zdrowiu. W centralnym miejscu wzgórza stoi Dąb Niepodległości. Pomnik ma formę trzech ogromnych głazów z pamiątkowymi tablicami. Pod wzgórzem umieszczono tablicę z rysem historycznym miejsca.

Pomnik pamięci odsłonięto w poniedziałek 27 maja przed południem.

Pomnik-park-zdrowie6
Pomnik-park-zdrowie5
Pomnik-park-zdrowie4
Pomnik-park-zdrowie2
Pomnik-park-zdrowie
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Surowce do produkcji suplementów diety.