niedziela, 21 lipca 2024

Bizony w Łódzkiem, które uciekły z hodowli, nie będą odstrzelone. Służby ratują stado

Udostępnij

Bizony w Łódzkiem wywołały spore zamieszanie. Władze gminy Gidle i powiatu radomszczańskiego wydały w tej sprawie ostrzeżenie1Uwaga, bizony! Ostrzeżenie dla mieszkańców. Wiadomo, że zwierzęta przemieszczają się. Służby weterynaryjne i urzędnicy ochrony środowiska z województw: łódzkiego i śląskiego starają się uratować stado bizonów amerykańskich. Zwierzęta nie zostaną odstrzelone.

Bizony w Łódzkiem na wolności

Stado bizonów amerykańskich uciekło jesienią ubiegłego roku z prywatnej hodowli w gminie Kłomnice, w powiecie częstochowskim. Dwa dorosłe osobniki i cielę widziane były w lasach i na polach koło wsi: Stęszów i Borowa w gminie Gidle. To pogranicze województwa łódzkiego i śląskiego. Jako pierwsi zobaczyli stado myśliwi, którzy na dowód zrobili im kilka zdjęć.

Bizony amerykańskie to potężne zwierzęta. Mogą mieć do 3 metrów długości i do 2 metrów wysokości. Ważą od 450 do ponad 1000 kilogramów.

Problemem jest nie tylko swobodne przemieszczanie się tych masywnych zwierząt, ale także choroby, które roznoszą i ryzyko skrzyżowania gatunku z żubrem. Z tego powodu to gatunek, który w naszym kraju nie powinien żyć na wolności – tak oceniają lekarze weterynarii. Bizonom groził odstrzał, gdyby nie udało się znaleźć dla nich nowego miejsca.

Wiadomo jednak, że bizony w Łódzkiem zostaną uratowane. Zostaną odłowione i trafią do hodowli w Kurozwękach, w województwie świętokrzyskim. Znajduje się tam ośrodek „Safari bizon”, którego pracownicy będą podejmować próby wyłapania zwierząt i przewiezienia ich do bezpiecznego miejsca w najbliższych dniach.

Kontrola w hodowli bizonów

Bizony w Łódzkiem uciekły z prywatnej hodowli, która – jak się okazuje – nie ma koniecznych pozwoleń na utrzymywanie tego gatunku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, której podlega gmina Kłomnice, gdzie znajduje się to gospodarstwo, ma przeprowadzić tam wizję. Ciekawostką jest, że z gospodarstwa uciekła para bizonów, która już na wolności doczekała się potomstwa.

Służby zapowiadają, że sprawdzą, ile zwierząt jest jeszcze w gospodarstwie, w jakim są stanie i zostaną przeniesione do stada w Kurozwękach.

Przypisy
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P