wtorek, 23 lipca 2024

,,Zimna wojna” z Orłem za najlepszy film

Udostępnij

Zimna-wojna-lukasz-bak
Zimna-wojna-lukasz-bak2
Zimna-wojna-lukasz-bak3
Zimna-wojna-lukasz-bak4
Zimna-wojna-lukasz-bak5
Zimna-wojna-lukasz-bak6
Zimna-wojna-lukasz-bak7
Zimna-wojna-lukasz-bak8

Aż siedem nagród Polskiej Akademii Filmowej zdobyła „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Nagrodzono najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, montaż, dźwięk, scenariusz i Joannę Kulig w kategorii najlepsza kobieca rola pierwszoplanowa.

Film kręcony był m.in. w województwie łódzkim. Przez prawie miesiąc ekipa filmowa nagrywała zdjęcia w regionie, z czego większość w Łodzi. W filmie możemy oglądać m. in. studio nagrań w Radio Łódź, Willę Leona Alarta przy ul. Wróblewskiego czy też Grand Hotel. Z kolei woonerf na ul. Traugutta był idealną imitacją ulicy w Paryżu.

Łódzki Fundusz Filmowy (finansowany z budżetu miasta Łodzi) wsparł produkcję dzieła Pawła Pawlikowskiego kwotą 400 tys. zł. Była to największa kwota dofinansowania z ŁFF w 2017 roku. Łódź Film Commission wspierała zespół produkcyjny w codziennej pracy – pomagała wynajmować tereny i wnętrza, przystosowywać je wizualnie i technicznie do wymogów filmowców, a także ułatwiała i usprawniała kontakty z konserwatorem zabytków i innymi służbami miejskimi

Zimna wojna” z Orłem dla najlepszego film

Osią fabuły tego nakręconego w czerni i bieli dzieła jest romans przez żelazną kurtynę. Zula i Wiktor poznają się w 1950 roku i planują wspólną ucieczkę na Zachód. Ostatecznie zostaje tam tylko Wiktor. Dalsze ich losy to burzliwa historia spotkań i rozstań na przestrzeni lat 50 i 60, aż do dramatycznego finału.

Chciałem zrobić dobry film, który mi się spodoba. Gdy obejrzymy naprawdę dobry film, to on nas porusza i czasami zmienia życie. PAWEŁ PAWLIKOWSKI mówił tak podczas dni zdjęciowych w Łodzi.

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, sąorganizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Orły przyznawane są w 19 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P