Od 1 kwietnia zmienia się organizacja systemu ratownictwa medycznego w całym kraju. Prywatne karetki nie będą już wyjeżdżać do pacjentów. Natomiast w ich miejsce wejdą te, należące przynajmniej w połowie do Skarbu Państwa. W Łódzkiem po zmianach przybędzie pięć zespołów ratownictwa medycznego. NFZ w Łodzi rozstrzygnął właśnie konkurs na ten zakres świadczeń. Pogotowie przejmuje w całości Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która ma współpracować z 11 szpitalami powiatowymi.
Pogotowie ratunkowe w Łódzkiem: Co się zmieni?
W Łódzkiem od kwietnia będzie działał tylko jeden rejon operacyjny, obejmujący całe województwo. Rejon obsługiwany będzie przez scentralizowaną dyspozytornię medyczną przy Pienistej w Łodzi, więc to tam pacjenci będą się dodzwaniać. Na wezwania wyjeżdżać ma w sumie 105 zespołów ratownictwa medycznego, czyli o 5 więcej. Trzy dodatkowe będą stacjonować w małych miejscowościach: Grabicy, Żarnowie i Działoszynie. Pozostałe dwie to czasowe karetki z postojem w Łodzi: na Śródmieściu i Bałutach.
Umowa na ratownictwo medyczne w naszym regionie zostanie podpisana z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi . Pogotowie ma ją realizować wspólnie z 11 szpitalami w powiatach. Mówiąc krótko – obsługa pogotowia ratunkowego wraca do szpitali, a karetki prywatnej firmy nie będą już wyjeżdżały do pacjentów. W miejscach, w których do tej pory stacjonowały, zastąpią je karetki należące do WSRM.
O umowę z NFZ na ratownictwo medyczne mogły ubiegać się podmioty mające przynajmniej 51-procentowy udział Skarbu Państwa lub jednostki samorządowe.
– Tak naprawdę pacjenci mogą tych zmian w ogóle nie odczuć, ponieważ pogotowie ratunkowe będą wzywać tak, jak do tej pory. Jedynie dla mieszkańców mniejszych miejscowości może mieć znaczenie jeden fakt. Zamiast karetek niepublicznych świadczeniodawców będą do nich przyjeżdżać zespoły stacjonujące przy szpitalach powiatowych.ANNA LEDER, rzecznik NFZ w Łodzi.
Po zmianach od kwietnia karetki państwowego ratownictwa medycznego będą stacjonować m.in. przy szpitalach w: Piotrkowie, Sieradzu, Tomaszowie, Radomsku, Poddębicach, Zduńskiej Woli, Opocznie, Wieruszowie, Pabianicach, Wieluniu i Łowiczu.
Do pacjentów w Łódzkiem będzie wyjeżdżać w sumie: 77 zespołów ratownictwa medycznego typu „P”, 23 zespoły typu „S”. Tabor pogotowia uzupełniają także dwie 12-godzinne i dwie 8-godzinne karetki typu „P” oraz jeden 12-godzinny zespół typu „P” wyjeżdżający od piątku do niedzieli.
Łódzkie pogotowie podpisało z NFZ umowę do końca grudnia 2020 roku. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
0
WSZYSTKICH KARETEK
0
KARETEK WIĘCEJ