czwartek, 29 lutego 2024

ZUS gotowy do realizacji tarczy antykryzysowej. „Wnioski będą realizowane priorytetowo”

Udostępnij

Zawieszenie składek na ZUS stało się faktem. Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz trafiła do Senatu, ale to głosowanie wydaje się być formalnością. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, że jest gotowy na realizację pomocy dla firm i pracowników.

Zawieszenie składek i pomoc finansowa

Na tak zwaną tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Nowe rozwiązania prawne mają na celu ochronę zatrudnienia oraz zachowanie płynności finansowej w firmach. W sobotę rano (28 marca) tarczę antykryzysową przyjął Sejm, teraz zajmą się nią senatorowie. Marszałek Grodzki zapowiedział, że Senat zajmie się projektem „tak szybko, jak to tylko możliwe”.

Ułatwienia obejmują między innymi zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez trzy miesiące. Niewykluczone, że ten czas zostanie wydłużony.

Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS. mówi prof. GERTRUDA UŚCIŃSKA, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Ponadto, nowa ustawa przewiduje tzw. świadczenie postojowe do około 2 tysięcy złotych – dla zleceniobiorców (umowa: zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom. mówi prezes prof. GERTRUDA UŚCIŃSKA

ZUS już teraz proponuje przedsiębiorcom rozwiązania na czas epidemii koronawirusa. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię koronawirusa. Urzędnicy uprościli wniosek. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia  wpłynęła na sytuację finansową firmy.

Wniosek można przesłać elektronicznie, czyli za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Wnioski o odroczenie płatności

Dotychczas wpłynęło ponad 18 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w całym kraju.

W województwie łódzkim takich wniosków wpłynęło 1359. Najwięcej  w II oddziale ZUS w Łodzi – 662.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenia spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

Spis treści

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości