Łódź prosi rząd o pomoc przy renowacji kamienic. „Możemy nie zdążyć przed kolejnym wypadkiem”

Łódź prosi rząd o pomoc przy renowacji kamienic. „Możemy nie zdążyć przed kolejnym wypadkiem”

Łódź apeluje do rządu o wsparcie finansowe przy renowacji kamienic. To pokłosie ostatniej katastrofy budowlanej przy Rewolucji 31. Zawalona kamienica była w trakcie rewitalizacji, więc na szczęście nie było w niej lokatorów.

To cud, że nikt nie zginął

Tak mówią mieszkańcy ulicy Rewolucji 1905 roku. Do wypadku doszło 2 września po godzinie 15. Pracownicy firmy, która rewitalizuje kamienicę pod numerem 31, właśnie kończyli pracę. I prawdopodobnie tylko dlatego psy ratownicze nie znalazły nikogo pod gruzem.

Mieszkańcy okolicznych budynków usłyszeli huk, a gdy dobiegli do okien, zobaczyli jak z bramy przy Rewolucji 31 wybiegają pracownicy. W kilka sekund runęły stropy z trzech kondygnacji. Zawalona kamienica nie nadaje się do użytku i grozi zawaleniem, więc mieszkańców pobliskich kamienic ewakuowano.

Jednocześnie śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzka prokuratura. Wyjaśni m.in. czy firma dobrze zabezpieczyła i przygotowała budynek do zaplanowanych prac.

Apelujemy do rządu

Łódzkie stare kamienice składają się jak domki z kart. Zmienić to mają miejskie programy, jak np. „Mia100 kamienic”. Do tej pory dzięki niemu odnowiono ponad 200 nieruchomości, a kolejnych 150 obejmie rewitalizacja obszarowa Łodzi. To jednak wyścig z czasem.

Zaniedbane przez lata kamienice są w stanie agonalnym. Potrzeba nie tylko planów ich renowacji, ale działań. A na nie z kolei potrzebne są pieniądze.

Apelują do władz państwowych, by przeznaczyły konkretne pieniądze na remonty naszych kamienic. Nie wystarczą apele i rady, że konieczne są renowacje. Wiele z tych kamienic budowano ponad sto lat temu, często robiono to w pośpiechu i bez fundamentów. A później przez kilkadziesiąt lat w ogóle ich nie remontowano. Możemy po prostu nie zdążyć przed kolejnym wypadkiem.

mówi KRZYSZTOF PIĄTKOWSKI, wiceprezydent Łodzi

 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *