wtorek, 23 lipca 2024

Zatrzymano 13 osób podejrzanych o nielegalny handel paliwem w Zduńskiej Woli

Udostępnij

Śledczy zatrzymali 13 osób, którzy w Łódzkiem i innych częściach kraju prowadzili nielegalny handel paliwem. Śledztwo prokuratorów dotyczy wprowadzania do obrotu oleju napędowego bez uiszczenia należnych opłat i podatków. Skarb Państwa stracił przez to 20 milionów złotych.

Nielegalny handel paliwem

Grupa przestępcza działająca w Zduńskiej Woli oraz innych regionach kraju oraz Niemiec zajmowała się wprowadzeniem do obrotu oleju napędowego transportowanego z Łotwy do Niemiec. Przestępcy posługiwali się fikcyjną dokumentacją, która zapewniała im uchylanie się od podatków.

Ustalono, że nielegalny handel paliwem prowadzono co najmniej od 28 czerwca 2018 roku do 9 lipca tego roku. I to tego dnia na polecenie prokuratora funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego zatrzymali 13 osób. Gdy funkcjonariusze weszli na teren działania grupy, trwało przetankowywanie paliwa z cysterny do cysterny.

9 mln litrów nielegalnego paliwa

Działania grupy naraziły Skarb Państwa na straty z tytułu podatku akcyzowego w wysokości około 11 milionów złotych. A także straty podatku od towarów i usług w wysokości ponad 8 mln zł łącznie w kwocie wielkiej wartości nie mniejszej niż 19 mln zł.

Materiały śledztwa wskazują, że grupa wprowadziła do obrotu ponad 9 milionów litrów paliwa. Zabezpieczono ponad 113 tysięcy litrów paliwa, ponad 2,5 mln złotych w gotówce, 5 luksusowych samochodów i biżuterię. Zabezpieczono także 55 innych środków transportu – ciągniki, naczepy i cysterny.

Pranie brudnych pieniędzy

Prokurator przedstawił zatrzymanym m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóm osobom zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Zarzuty obejmują przestępstwa skarbowe polegające m.in. na wprowadzaniu do obrotu paliwa bez uiszczania należnych podatków akcyzowego i VAT. Trzem osobom przedstawiono także zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Trzech organizatorów przestępczego procederu aresztowano na okres 3 miesięcy.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P