niedziela, 21 lipca 2024

Porażające wyniki egzaminu ósmoklasisty w Łódzkiem. Zdawali też dorośli

Udostępnij

Do egzaminu ósmoklasisty w Łódzkiem podeszło w 2024 roku ponad 11 tysięcy uczniów. Obowiązkowo zdawali egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wyniki egzaminu ósmoklasisty opublikowane 3 lipca 1Wyniki opublikowane przez OKE w Łodzi nie są jednak na najwyższym poziomie (poniższe wyniki nie uwzględniają uczniów, którzy po 24 lutego 2022 przybyli do Polski z Ukrainy).

Najgorzej z matematyki i języka ojczystego

Na 11718 uczniów zdających egzamin ósmoklasisty (dane z wszystkich szkół w Łódzkiem) średni wynik z języka polskiego to 57,73%. Do egzaminu z matematyki podszedł jeden uczeń mniej. Średnia wyników egzaminu z matematyki jest o prawie 10 punktów procentowych gorsza niż z języka polskiego. Uczniowie z matematyki uzyskali średnio 49,26%.

Znacznie lepsze wyniki wyniki ósmoklasiści osiągnęli z języka obcego. Tutaj uczniowie zdawali egzamin z wybranego języka. I tak:

  • język angielski – 11866 uczniów, średnia 61,53%;
  • język niemiecki – 85 uczniów, średnia 64,03%;
  • język rosyjski – 123 uczniów, średnia 80,68%.

Dane zebrane dla całego województwa łódzkiego uwzględniają też dwie szkoły podstawowe dla dorosłych w Zduńskiej Woli i Łodzi. W Zduńskiej Woli do egzaminu przystąpiły tylko 4 osoby, więc dla nich nie wyliczono średniej. Średnie policzono dla 11 dorosłych uczniów ze szkoły w Łodzi.

I choć na naukę nigdy nie jest za późno, to wyniki egzaminów ósmoklasisty w szkołach podstawowych dla dorosłych są przerażające:

  • język polski – średnia 17%;
  • matematyka – średnia 17%;
  • język angielski – średnia 34%.

Szkoły niepubliczne z gorszym wynikiem

Zdecydowana większość uczniów bo aż 11074 zdawało egzamin ósmoklasisty w szkole publicznej. Średnie z poszczególnych przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski odzwierciedlają wyniki całościowe. Najlepiej uczniowie zdawali język angielski, a najgorzej matematykę.

Choć we wszystkich wynikach prym wiedzie kilkanaście szkół niepublicznych, to wyniki uśrednione dla wszystkich szkół niepublicznych są gorsze niż dla szkół publicznych, ale nieznacznie.  W 56 szkołach niepublicznych egzamin ósmoklasisty w Łódzkiem zdawało ponad sześciuset uczniów.

Język obce inne niż angielski

Dla języków obcych innych niż angielski można przeanalizować średnie tylko w przypadku języka niemieckiego. W trzech szkołach zdawało z tego języka egzamin co najmniej pięciu uczniów. Były to szkoły w Tomaszowie Mazowieckim, Leśmierzu i Łodzi.

Wyniki powyżej 90 procent na egzaminie ósmoklasisty uzyskali ci, którzy zdawali ten egzamin z języka rosyjskiego. Co najmniej pięciu uczniów zdawało egzamin z tego przedmiotu w 6 szkołach województwa łódzkiego. Wyniki egzaminu ósmoklasisty:

Najlepsza i najgorsza szkoła

Gdyby ustawić ranking szkół podstawowych w województwie łódzkim tylko na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty, na samej górze będą różne szkoły w zależności od zdawanego przedmiotu.

W pierwszej piątce szkół z najwyższą średnią z języka polskiego są aż 4 szkoły niepubliczne. W trzech z nich średnia była na poziomie 85%. Na czwartym miejscu jest publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Masłowicach ze średnią 83%. Na piątym miejscu kolejna szkoła prywatna.

W rankingu z matematyki najlepiej wypadło 5 szkół prywatnych. Na szóstym miejscu znalazła się publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Księdza Bosko w Łodzi. Uczniowie osiągnęli tu średnią 86%.

Z języka angielskiego, który był najczęściej zdawanym językiem obcym, wysoki średni wynik osiągnęli uczniowie Szkoły Podstawowej we Wróblewie – 93%. Jednak szkoła w naszym rankingu będzie dopiero na 10. pozycji. Pierwszych 9 lokat zajmą szkoły prywatne.

 

 

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P