niedziela, 21 lipca 2024

Sprzedawali olej smarowy jako napędowy. Wyłudzili podatek VAT na miliony złotych

Udostępnij

Prokuratura Regionalna w Łodzi nadzoruje policyjne śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwa i wyłudzaniem podatku VAT. Osoby związane z grupą miały nielegalnie importować z Niemiec do Polski olej smarowy, odbarwiać go, a następnie wprowadzać do obrotu jako pełnowartościowy olej napędowy.

Przed weekendem zatrzymano kolejnych sześć osób. Wśród nich jest osoba, której zarzucono kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą, prezes spółki związanej z prowadzeniem nielegalnej działalność, trzy osoby zajmujące się odbarwianiem oleju i 51-letni księgowy. To on zajmował się podrabianiem faktur legalizujących kupno paliwa. Na ich podstawie grupa mogła zmniejszyć obciążenia fiskalne z tytułu podatku od towarów i usług.

Mężczyzna ten osobiście podrobił 354 faktury VAT, dokumentujące rzekome dostawy około 10 milionów litrów paliwa na rzecz jednego tylko podmiotu. Wartość dostaw przekroczyła 40,5 mln złotych. W związku z tym doszło do narażenia na uszczuplenie należności publiczno-prawnych w łącznej kwocie niemal 14 milionów złotych (z tego 7,6 mln złotych VAT). KRZYSZTOF BUKOWIECKI, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach, oszustwa skarbowego i posługiwania się fałszywymi fakturami. Zatrzymanych oskarżono też o pranie brudnych pieniędzy. Status podejrzanego w śledztwie ma aktualnie 19 osób.

Śledztwo w sprawie wyłudzenia podatku VAT i nielegalnego obrotu paliwem prowadzone jest od jesieni 2017 roku. Wtedy doszło do pierwszych zatrzymań osób zajmujących się transportem paliwa oraz jego odbarwianiem. Grupa pracowała w dwóch miejscowościach w woj. łódzkim, ale prokuratura nie podaje dokładnych lokalizacji.

Wyłudzenie podatku VAT w całym kraju

Grupa przestępcza działała w województwie łódzkim, mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Wprowadziła nielegalnie do obrotu ponad 7,2 mln litrów oleju ceramicznego oraz opałowego, „oszczędzając” prawie 9 mln zł na samym podatku akcyzowym.

Członkowie grupy importowali  olej smarowy i opałowy, które sukcesywnie poddawali obróbce, usuwając barwnikowy znacznik. Następnie te produkty, jako pełnowartościowy olej napędowy, sprzedawali w całym kraju przedsiębiorcom zajmującym się detaliczną dystrybucją paliw.

By ukryć pochodzenia paliwa, „zorganizowane zostały podmioty pozorujące prowadzenie działalności gospodarczej.” Spółki pozorujące sprzedaż paliw miały fikcyjne siedziby lub nie miały żadnej. Nie sporządzały ani nie składały sprawozdań finansowych, nie prowadziły dokumentacji rachunkowej. Zarządy tych spółek obsadzone zostały figurantami, nie mającymi wpływu na ich działalność.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P