sobota, 18 maja 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oficjalne wyniki w Łódzkiem. 3 mandaty, dwa z PiS

Udostępnij

Joanna-kopcinska
Marek-belka-wybory-pe
Witold-waszczykowski-facebook

Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego ze wszystkich komisji obwodowych w Łódzkiem. Najwyższe poparcie zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Na PiS zagłosowało 46,69 proc. mieszkańców regionu, a kandydaci Koalicji Europejskiej zdobyli 38,09 proc. poparcia. Po jednym mandacie w regionie łódzkim zdobyli Marek Belka (KE), Witold Waszczykowski (PiS) oraz Joanna Kopcińska (PiS).

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie wyniki w Łódzkiem?

Największe poparcie Prawo i Sprawiedliwość ma w powiatach: bełchatowskim, opoczyńskim, pajęczańskim, rawskim, piotrkowskim i skierniewickich. W tych wszystkich partię poparło ponad 60 procent mieszkańców. Nie dziwi z kolei, że najmniejsze poparcie w Łódzkiem PiS ma w Łodzi. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało tam 30,26 proc. mieszkańców.

Na liście PiS najwięcej głosów zdobył Witold Waszczykowski i to on otrzymuje mandat w Parlamencie Europejskim. W Łódzkiem zagłosowało na niego 168 021 osób. Drugie miejsce i też z mandatem ma Joanna Kopcińska (130 358 głosów). Daleko w tyle na trzeciej pozycji pod względem liczby głosów jest Grzegorz Wojciechowski – 43 571 głosy.

Dziękuję za każdy z ponad 130 tys. głosów, które otrzymałam w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mandat europosła to dla mnie ogromny zaszczyt oraz wielka odpowiedzialność. Nie zawiodę Państwa!

— Joanna Kopcińska (@j_kopcinska) 27 maja 2019

Koalicja Europejska nie może poszczycić się równie wysokim poparcie, choć Marek Belka przebił Waszczykowskiego liczbą zdobytych głosów. Kandydaci KE największe poparcie zdobyli w Łodzi (53,97 proc.). Zagłosowała na nich również prawie połowa mieszkańców powiatu zgierskiego, pabianickiego i Skierniewic.

Bezkonkurencyjnym kandydatem okazał się Marek Belka, na którego zagłosowało 182 517 mieszkańców Łódzkiego. Druga jest Joanna Skrzydlewska – 103 901. Trzecią liczbę głosów zdobył Paweł Bejda – 27 792. Pozostali dostali po kilka tysięcy głosów.

Dzięki za wszystkie głosy na europejskich entuzjastów. Nie ma co jeszcze dzielić skóry na niedźwiedziu, ale głosy dobiegają mnie bardzo sympatyczne. Czekamy na oficjalne wyniki, a ja życzę wszystkim dobrej pobudki.

— Marek Belka (@profMarekBelka) 26 maja 2019


Wybory pe wyniki ostateczne

Wybory do Parlamentu Europejskiego przebiegły bez dużych zakłóceń. PKW podała, że doszło do 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, w tym siedem z kodeksu wyborczego. Doszło także do 90 wykroczeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zdobyły rekordową frekwencję. Do urn 26 maja poszło 45,68 proc. obywateli.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości