Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego ze wszystkich komisji obwodowych w Łódzkiem. Najwyższe poparcie zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Na PiS zagłosowało 46,69 proc. mieszkańców regionu, a kandydaci Koalicji Europejskiej zdobyli 38,09 proc. poparcia. Po jednym mandacie w regionie łódzkim zdobyli Marek Belka (KE), Witold Waszczykowski (PiS) oraz Joanna Kopcińska (PiS).

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie wyniki w Łódzkiem?

Największe poparcie Prawo i Sprawiedliwość ma w powiatach: bełchatowskim, opoczyńskim, pajęczańskim, rawskim, piotrkowskim i skierniewickich. W tych wszystkich partię poparło ponad 60 procent mieszkańców. Nie dziwi z kolei, że najmniejsze poparcie w Łódzkiem PiS ma w Łodzi. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało tam 30,26 proc. mieszkańców.

Na liście PiS najwięcej głosów zdobył Witold Waszczykowski i to on otrzymuje mandat w Parlamencie Europejskim. W Łódzkiem zagłosowało na niego 168 021 osób. Drugie miejsce i też z mandatem ma Joanna Kopcińska (130 358 głosów). Daleko w tyle na trzeciej pozycji pod względem liczby głosów jest Grzegorz Wojciechowski – 43 571 głosy.

Koalicja Europejska nie może poszczycić się równie wysokim poparcie, choć Marek Belka przebił Waszczykowskiego liczbą zdobytych głosów. Kandydaci KE największe poparcie zdobyli w Łodzi (53,97 proc.). Zagłosowała na nich również prawie połowa mieszkańców powiatu zgierskiego, pabianickiego i Skierniewic.

Bezkonkurencyjnym kandydatem okazał się Marek Belka, na którego zagłosowało 182 517 mieszkańców Łódzkiego. Druga jest Joanna Skrzydlewska – 103 901. Trzecią liczbę głosów zdobył Paweł Bejda – 27 792. Pozostali dostali po kilka tysięcy głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego przebiegły bez dużych zakłóceń. PKW podała, że doszło do 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa, w tym siedem z kodeksu wyborczego. Doszło także do 90 wykroczeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zdobyły rekordową frekwencję. Do urn 26 maja poszło 45,68 proc. obywateli.