piątek, 21 czerwca 2024

Wprowadzali do obrotu tańszy gaz grzewczy jako LPG. Grupę przestępczą rozbiło 260 funkcjonariuszy

Udostępnij

Stacja-pawli-oszustwo5

Stacja-pawli-oszustwo4

Stacja-pawli-oszustwo3

Stacja-pawli-oszustwo2

Stacja-pawli-oszustwo


Previous
Next

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która odpowiadała za oszustwo na stacji paliw. Członkowie grupy wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez płacenia należnych opłat i podatków. Podczas akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy, zatrzymano 11 osób.

Oszustwo na stacji paliw

Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie kilku województw. Funkcjonariusze wstępnie oszacowali, że tylko w okresie sześciu miesięcy Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenia wynoszące co najmniej 3,3 mln zł.

Grupa działała także w województwie łódzkim, ale akcję przeprowadzono także na Mazowszu, Wielkopolsce i Śląsku. Wzięło w niej udział 260 funkcjonariuszy. Zatrzymano 11 podejrzanych i przeszukano ponad 140 budynków. Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony. Wszystko zostanie poddane analizie.

Areszty dla siedmiu osób

Prokuratorzy z Sieradza przedstawili zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym.

Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na wniosek prokuratora na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu siedmiu osób. Za oszustwo na stacji paliw grozi im do 10 lat więzienia.

Wobec czterech podejrzanych prokurator zastosował również dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwotach od 12 do 20 tysięcy złotych.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P