Wprowadzali do obrotu tańszy gaz grzewczy jako LPG. Grupę przestępczą rozbiło 260 funkcjonariuszy

Wprowadzali do obrotu tańszy gaz grzewczy jako LPG. Grupę przestępczą rozbiło 260 funkcjonariuszy

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która odpowiadała za oszustwo na stacji paliw. Członkowie grupy wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez płacenia należnych opłat i podatków. Podczas akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy, zatrzymano 11 osób.

Oszustwo na stacji paliw

Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie kilku województw. Funkcjonariusze wstępnie oszacowali, że tylko w okresie sześciu miesięcy Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenia wynoszące co najmniej 3,3 mln zł.

Grupa działała także w województwie łódzkim, ale akcję przeprowadzono także na Mazowszu, Wielkopolsce i Śląsku. Wzięło w niej udział 260 funkcjonariuszy. Zatrzymano 11 podejrzanych i przeszukano ponad 140 budynków. Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony. Wszystko zostanie poddane analizie.

Areszty dla siedmiu osób

Prokuratorzy z Sieradza przedstawili zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym.

Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na wniosek prokuratora na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu siedmiu osób. Za oszustwo na stacji paliw grozi im do 10 lat więzienia.

Wobec czterech podejrzanych prokurator zastosował również dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwotach od 12 do 20 tysięcy złotych.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.