Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało główną umowę na kupno czterech śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Umowa warta prawie 2 mld zł zakłada także utworzenie centrum serwisowego dla nowych maszyn w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi.
Minister obrony umowę podpisał w piątek, 26 kwietnia, zakładzie PZL-Świdnik. Polska Marynarka Wojenna ma do końca 2022 roku dostać cztery nowe śmigłowce AW101. Maszyny przeznaczone są do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i działań poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).
PZL-Świdnik jest firmą, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie tego kontraktu. Mamy przygotowany plan modernizacji technicznej do 2026 roku. Ten plan opiewa na 185 miliardów złotych. Są zbudowane podstawy, fundament właśnie finansowo-prawny do tego, żeby Wojsko Polskie było modernizowane. MARIUSZ BŁASZCZAK, szef MON
Na początku kwietnia MON podpisało umowę offsetową, która była warunkiem podpisania dziś umowy głównej, finalizującej kontrakt. PZL-Świdnik ma dostarczyć dla Wojska Polskiego śmigłowce wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje z kolei kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.
Śmigłowiec AW101 to śmigłowiec napędzany trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 m i czterołopatowe śmigło ogonowe. Jego kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.
Nowe śmigłowce będą przystosowane do realizacji misji zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych. Śmigłowce zdolne będą także do prowadzenia akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR.