wtorek, 21 maja 2024

Wracają wizyty w domach pomocy społecznej. Będzie można odwiedzić bliskich

Udostępnij

Wracają wstrzymane z powodu pandemii wizyty w domach pomocy społecznej. Będą odbywać się jednak z zachowaniem specjalnych środków ostrożności. Wydział zdrowia łódzkiego magistratu przygotował wytyczne, które umożliwią spotkania mieszkańców domów pomocy społecznej z rodzinami. Zasady uzgodniono z sanepidem.

Wizyty w domach pomocy

To, co najważniejsze – wizyty w domach pomocy społecznej w Łodzi będą możliwe od 1 sierpnia. Każde wejście na teren ośrodka musi jednak zostać uzgodnione z DPS, a spotkanie z bliską osobą nie będzie mogło trwać dłużej niż pół godziny.

Ponadto, osoba odwiedzająca będzie miała wykonany przed spotkaniem pomiar temperatury i jeśli przekroczy ona mieszczący się w normie zakres lub składający wizytę będzie miał objawy infekcji, np. kaszel czy katar – spotkanie nie będzie możliwe.

Reżim sanitarny w DPS-ach

Wchodząc do DPS konieczna będzie maseczka ochronna i rękawiczki. W czasie spotkania maseczkę będzie musiał też nosić mieszkaniec domu – o ile stan jego zdrowia na to pozwoli.

Odwiedzający będą także wypełniać ankietę, w której odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. kontaktów z osobami podejrzanymi lub chorymi na Covid-19.

Wizyta odbywać się będzie w wyznaczonym pomieszczeniu lub w ogrodzie domu. W czasie spotkania musi być zapewniona możliwość zachowania dystansu, czyli np. stolik, który oddzieli pensjonariusza DPS od osoby odwiedzającej.

Domy muszą zatem przygotować odpowiednio duże pomieszczenia, które pozwolą, by na każdą osobę przypadały 4 metry kwadratowe. Bliscy mogą przekazać paczkę podopiecznemu DPS, ale wcześniej zostanie ona zdezynfekowana.

W wyjątkowych przypadkach spotkanie może zostać zorganizowane w pokoju mieszkańca DPS-u.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości