niedziela, 25 lutego 2024

Wielki Piątek 2019. Całujemy krzyż nie szubienicę

Udostępnij

Zdjęcia: Archidiecezja Łódzka / ks. Paweł Kłys

Liturgia Wielkopiątkowa jest oryginalna i unikatowa pod każdym względem. Przede wszystkim w Wielki Piątek nie odprawia się w Kościele Katolickim żadnej mszy świętej. Wierni gromadzą się na wieczornej liturgii, która poświęcona jest pamiątce męki Chrystusa i jego śmierci krzyżowej. W Wielki Piątek 2019 (19 kwietnia) roku arcybiskup Grzegorz Ryś przypomniał wszystkim istotę wagi Krzyża Świętego.

Krzyż w centrum wiary nie tylko w Wielki Piątek

Nabożeństwo w Wielki Piątek rozpoczyna się uroczystym wejściem celebransów i asysty liturgicznej. W zupełnej ciszy księża przechodzą przed prezbiterium i oddają ukłonem cześć ołtarzowi. W katedrze uroczystą liturgię prowadził arcybiskup Grzegorz Ryś. Chwilę po oddaniu czci ołtarzowi, zgodnie z ceremoniałem, arcybiskup padł na twarz w geście pokory i oddania.

Kolejną częścią liturgii była liturgia słowa, której głównym akcentem jest śpiewana Męka Pańska. Po niej nastąpiła homilia. W niej arcybiskup przypomniał znaczenie krzyża w naszym życiu.

My nie całujemy szubienicy. My całujemy drzewo życia. abp GRZEGORZ RYŚ

Arcybiskup wielokrotnie podkreślał wagę krzyża w życiu każdego wiernego. Jego komunikat jednoznacznie dążył do tego, że krzyż nie może kojarzyć się tylko ze śmiercią. Krzyż jest początkiem nowego życia.

Komunia i przeniesienie Najświętszego Sakramentu

Po liturgii słowa wszyscy zgromadzeni w kościele wierni oddali część Chrystusowi na krzyżu. Po adoracji krzyża każdy zgromadzeni w katedrze przyjęli komunię, a następnie Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała do końca Wielkiego Piątku i w Wielką Sobotę aż do wieczornej liturgii.

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości