Od czasów średniowiecza w Polsce w Wielki Piątek po wieczornej liturgii Męki Pańskiej, Najświętszy Sakrament jest przenoszony do symbolicznego Grobu Pańskiego. Tam następuje jego adoracja, która trwa aż do liturgii wielkosobotniej. W wielu łódzkich kościołach Groby Pańskie są co roku przygotowywane jako oryginalne i niepowtarzalne projekty. Skłaniają do zadumy, modlitwy i refleksji.

Groby Pańskie 2019

Tradycją w Polsce a także niektórych krajach Europy Wschodniej (Litwie, Białorusi i Ukrainie) jest pielgrzymowanie do Grobów Pańskich w pobliskich kościołach. Jednak nie każdy ma możliwość zobaczenia, jak zostały przygotowane symboliczne Groby Pańskie w poszczególnych łódzkich parafiach.

My zwróciliśmy szczególną uwagę na Grób Pański w trzech łódzkich kościołach: pw. Piotra i Pawła, pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

W pierwszym z nich uwagę przyciągnęła również symboliczna kaplica adoracji, nawiązująca do przejścia od Paschy do Eucharystii. Symboliczne połączenie Starego i Nowego  Testamentu widoczne jest gołym okiem (dwa zdjęcia poniżej).

 

Ciemnica w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi
Miejsce adoracji przygotowane w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi
Ciemnica w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi
Symboliczne przejście z Paschy do Eucharystii

Do ogromnej refleksji zmusza również kaplica adoracji w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa na łódzkiej Retkini.

Ciemnia2019: Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa
Miejsce adoracji przygotowane w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus