W aptekach brakuje pół tysiąca leków. Pacjenci mają problem z wykupieniem podstawowych leków

W aptekach brakuje pół tysiąca leków. Pacjenci mają problem z wykupieniem podstawowych leków

Farmaceuci piszą do ministra zdrowia, że w aptekach brakuje leków. Pacjenci mają problem wykupieniem nawet 500 różnych leków na cukrzycę, astmę, choroby tarczycy, POChP, nadciśnienie czy alergie. Ministerstwo z kolei wyjaśnia, że to problem nie tylko Polski i odsyła chorych do konsulatów, którzy mają pomóc znaleźć lek.

„Brakuje leków nie tylko w Polsce”

Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich oryginalnych leków, jednak – jak donoszą farmaceuci – sytuacja szybko się zmieniła. Dziś brakuje również popularnych leków generycznych. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów. Naczelna Izba Aptekarska dostaje także sygnały ze szpitalnych aptek, gdzie brakuje leków onkologicznych.

Ministerstwo co dwa miesiące publikuje listę leków zagrożonych dostępnością. Dziś jest ich ponad 300, a na listę trafiają w związku z procederem wywozu leków za granicę przez tzw. mafie lekowe. Jednak to nie jedyne braki. Farmaceuci donoszą, że razem brakuje blisko 500 różnych produktów leczniczych.

Farmaceuci ratują sytuację poprzez wydawanie odpowiedników, jednakże ich zapasy są ograniczone i taki stan nie potrwa długo. Zwłaszcza, że problemy z dostępnością, powodują niepokój wśród chorych, próbujących robić zapasy niezbędnych im produktów leczniczych. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. mówi ELŻBIETA PIOTROWSKA-RUTKOWSKA, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Aptekarze zaapelowali do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań, by rozwiązać problem. 10 lipca ministerstwo wydało komunikat w tej sprawie. Resort twierdzi, że aptekarze problem wyolbrzymiają, bo choć faktycznie brakuje leków, braki nie są duże.

Telefon dla pacjentów

Problem dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym. Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. Tak jest między innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań. czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia

Mimo zapewnień, że problem braku leków nie jest tak poważny, resort odsyła pacjentów do konsultantów, którzy mają pomóc chorym znaleźć potrzebny lek.

Pracownicy NFZ i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego od poniedziałku (15 lipca) mają  udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta pod nr 800 190 590.

2 komentarze

 1. Avatar

  Naturalne rozwiązanie dla syntetycznych hormonów tarczycy. Potoczna “świnka” jest zdrowa, skuteczna i tania.

  Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa.

  Również mam suplementy Thyroid-S i Thyroid TR (ten jest bez laktozy i glutenu) po 550zl, 1000 tabletek po 60 mg, włącza to koszt wysyłki pobraniowej.
  Mogę też je wysłać bezposrednio z Tajlandii lotnicza rejestrowana o 100zl taniej.

  Proszę przekaż znajomym.
  dziekuję z góry
  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

 2. Avatar

  Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid Tinidazole sell medicines leki

  Medicines from Thailand:

  Ivermectin 6mg 25zl
  Praziquantel 600mg 2.5zl
  Albendazole Zentel 400mg 6zl
  Metronidazole 400mg 1zl
  Tinidazole 500mg 1zl
  Mebendazole Vermox 100mg 1zl
  Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

  Doxycycline 100mg 2zl
  Streptomycin 5g 40zl
  Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
  Rifampicin 600mg 2zl
  Disulfiram 500mg 2zl
  Vitamin C injection 500mg 3zl

  Itraconazole 100mg 3.5zl
  Ketokonazole 200mg 2zl
  Fluconazole 200mg 3zl
  Nystatin 100k and 500k 2zl
  Amphotericin B 10g 80zl

  Long expiry date.

  Send worldwide airmail recorded delivery, 2-3 weeks, for 20zl. With orders over 200zl free postage.
  Take payments by paypal or Barclays.
  I can try to find any other medicine similar to listed above.

  Leki te są również już w Polsce, do wysyłki w krajach Unii Europejskiej, które mają ścisłą kontrolę celną, np Niemcy, Szwecja, Szwajcaria.

  Wysyłka pobraniowa koszt 20zl lub osobiście koło Warszawy.

  Ceny leków wysyłanych z Polski może być wyższa, od podanych, w związku z prowizją i podwójnymi kosztami pocztowymi.

  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *