wtorek, 16 lipca 2024

Tomasz Komenda nie żyje. Miał 47 lat

Udostępnij

Tomasz Komenda nie żyje – tę informację przekazał w środę (21 lutego) dziennikarz programów TVN Uwaga! i Superwizjera. Stan zdrowia Komendy w ostatnim czasie był bardzo zły, mężczyzna chorował na raka płuc. Informację o śmierci mężczyzny potwierdził Zbigniew Ćwiąkalski, obrońca Tomasza Komendy.

Tomasz Komenda niesłusznie skazany

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za zbrodnię, której nie popełnił. W więzieniu spędził 18 lat. W marcu 2018 roku został warunkowo zwolniony z odbywania kary, a dwa miesiące później Sąd Najwyższy oczyścił go ze wszystkich stawianych mu zarzutów. W 2021 roku sąd przyznał Komendzie około 13 mln złotych odszkodowania.

Wyrok zapadł w 2003 roku. Tomasz Komenda został skazany na 15 lat więzienia za zgwałcenie i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku. Rok później wyrok został zaostrzony do 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ponownie wróciła na sądową wokandę po zainteresowaniu się nią przez byłego policjanta CBŚP – Remigiusza Korejwo, który wspólnie z prokuratorami opisał 18 nowych dowodów, świadczących o niewinności Komendy. Dopiero w 2021 roku potwierdzono sprawstwo dwóch mężczyzn. Za zgwałcenie i zabicie 15-letniej Małgosi na 25 lat więzienia skazano Ireneusza M., a na 15 lat Norberta Basiurę. Nadal trwają poszukiwania prawdopodobnego trzeciego sprawcy.

Skazali Tomasza Komendę. Unikną kary

Sprawa Tomasza Komendy prowadzona była także przed łódzką prokuraturą. Śledczy przez około 6 lat próbowali wyjaśnić, kto stoi za niesłusznym skazaniem Komendy. Prawda jednak prawdopodobnie nigdy nie ujrzy światła dziennego, a winni nie poniosą kary. Po koniec 2023 roku Prokuratura Okręgowa w Łodzi umorzyła wszystkie postępowania wyjaśniające, kto stoi za niesłusznym aresztowaniem i skazaniem Tomasza Komendy.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P