wtorek, 16 lipca 2024

Praca dla cudzoziemców. Mniej Rosjan, więcej obywateli Bangladeszu, Indii czy Wietnamu

Udostępnij

Praca dla cudzoziemców wiąże się, podobnie jak z obywatelami Polski, z formalnościami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Obywatele innych krajów, by pracować legalnie, powinni być zgłoszeni jako pracownicy i ubezpieczeni. Dane te zbiera i analizuje ZUS. Okazuje się w styczniu w Łódzkiem spadła liczba ubezpieczonych Rosjan, a zwiększyła się liczba legalnie pracujących obywateli m.in. Indii czy Bangladeszu.

Praca dla cudzoziemców w Łódzkiem

W Polsce podlega ubezpieczeniu i legalnie pracuje ponad 1,1 mln cudzoziemców. I choć w skali kraju ta liczba rok do roku wzrosła o 67 tysięcy osób, w województwie łódzkim ubezpieczonych cudzoziemców jest jednak nieznacznie mniej. Na koniec stycznia do ZUS-u zgłoszonych było niemal 69,7 tysięcy cudzoziemców, czyli o ponad 800 osób mniej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w Łódzkiem pochodzi z Ukrainy. Na koniec stycznia było ich zarejestrowanych ponad 49 tysięcy. To jednak i tak spadek w ostatnich miesiącach. Pracujących w Łódzkiem Ukraińców ubyło o ponad 3 tysiące. Spadła też liczba ubezpieczonych m.in. z Zimbabwe (o 257 osób), Filipin (o 144 osoby) czy Rosji (o 60 osób).

Praca dla cudzoziemców w naszym regionie przyciągnęła z kolei obywateli wielu krajów azjatyckich. Wzrosła liczba ubezpieczonych z: Bangladeszu (o 127 osób), Białorusi (o 410 osób), Indonezji (o 155 osób), Indii (o 264 osoby), Kazachstanu (o 73 osoby), Nepalu (o 321 osób), Uzbekistanu (o 199 osób) i Wietnamu (o 146 osób).

Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Najliczniejsze grupy cudzoziemców w Łódzkiem, poza obywatelami Ukrainy, to osoby pochodzące z Białorusi – jest ich 5420 oraz Gruzji – 1929 osób.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P