wtorek, 21 maja 2024

55 tysięcy firm z Łódzkiego potrzebuje pomocy

Udostępnij

Tarcza antykryzysowa ma być wsparciem dla przedsiębiorców, których firmy upadają przez pandemię koronawirusa. W Łódzkiem wnioski do ZUS-u o pomoc złożyło ponad 55 przedsiębiorców. Najwięcej z nich starało się o zwolnienie z opłacania składek.

Tarcza antykryzysowa

Ulgi zaproponowane przez rząd mają pomóc im przetrwać kryzys związany z epidemią koronawirusa. Tarcza umożliwia między innymi zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące, odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez opłaty prolongacyjnej. Samozatrudnieni i osoby zawierające umowy cywilnoprawne mogą wystąpić także o wypłatę świadczenia postojowego.

Największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców z regionu łódzkiego cieszy się zwolnienie z opłacania składek. Stara się o nie ponad 38 tysięcy firm. Z tej formy pomocy skorzystają firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 pracowników oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył 300 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli 15 681 zł.  mówi MONIKA KIEŁCZYŃSKA, rzeczniczka łódzkiego ZUS

Świadczenie postojowe

Ponadto, o świadczenie postojowe stara się w Łódzkiem około 15 tysięcy osób, z czego 14 tysięcy to samozatrudnieni. Zgodnie z przepisami, kwota takiego świadczenia to 2080 zł. Można się o nią starać, gdy zawarcie umowy cywilnoprawnej bądź założenie firmy nastąpiło przed 1 lutego 2020 r.

Istotny jest również przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. Nie może on przekraczać 15681 zł, a poza tym w przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Z odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty w Łódzkiem planuje skorzystać przeszło 1,5 tys. przedsiębiorców. Ulga dotyczy wszystkich płatników składek oraz wszystkich składek.

Łódzki ZUS uruchomił specjalne infolinie dla przedsiębiorców pod numerami 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03. Wnioski o przyznanie ulg w ramach tarczy antykryzysowej są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Można je złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS – wrzucając do skrzynki na dokumenty.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości