sobota, 18 maja 2024

Świetlisty tunel i mapping na cerkwi sterowany grą na żywo na pianinie. Jakie atrakcje Light Move Festival?

Udostępnij

Light Move Festiwal w tym roku będzie wyjątkowy. W trakcie przygotowań jest świetlisty tunel, a mapping na cerkwi będzie sterowany grą na żywo na pianinie. Chętni artyści mogą już się zgłaszać. Szczegóły tegorocznego festiwalu zdradzili organizatorzy podczas czwartkowej (8 sierpnia) konferencji prasowej.

Świetlny tunel

Prezentację programu zaczynamy od ulicy Traugutta, bo będzie to jedno z ważniejszych miejsc na naszej tegorocznej trasie. Tu krzyżują się ścieżki wiodące do kilku festiwalowych propozycji.

mówi BEATA KONIECZNIAK, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival

To na Traugutta właśnie, a konkretnie na niedawno wyremontowanej części, stanie świetlny tunel, symbolicznie wprowadzający uczestników festiwalu w odnawianą przestrzeń Nowego Centrum Łodzi. Strzelista konstrukcja długa na trzydzieści metrów, a w najwyższym punkcie mierząca aż dziewięć metrów, to dzieło francuskiego studia PITAYA, założonego przez Davida Lesorta i Arnauda Girouda.

Artyści tworzą obiekty świetlne, rzeźby i scenografie, a ich prace były wystawiane na całym świecie: w Paryżu, Bejrucie, Londynie, Moskwie, Tokio, Pekinie, Dubaju czy Singapurze.

Świetlista brama, zatytułowana jest Bifröst. To słowo w mitologii nordyckiej oznacza lekki most między królestwem żywych, a królestwem bogów, zaś sama „migocząca ścieżka” odnosi się do tęczy, która powstaje tylko z trzech kolorów.

Światło sterowane pianinem

Stojąc przy Traugutta będzie można podziwiać również projekt Brave New City przygotowany przez Odd Agency – studio kreatywne z włoskiego Palermo – dla którego główną inspiracją są historia, kultura i przestrzeń.

Mapping zrealizowany na bryle Łódzkiego Domu Kultury będzie opowieścią o nasycaniu naturalnej przestrzeni działaniami człowieka.

Zupełnie inny wymiar będzie mieć Keys of Light – artystyczne działanie łączące muzykę i światło oraz mapping 3D z iluminacją zieleni. Interaktywną instalację świetlną przygotowuje holenderski kolektyw artystów Mr.Beam. Jednak ostateczny kształt widowiska zależeć będzie od pianistów, którzy wyświetlanymi na budynku obrazami będą sterować swoją grą na żywo.

Właśnie ruszył otwarty nabór dla muzyków z całego kraju. Organizatorzy zachęcają nie tylko zawodowych muzyków, ale i amatorów, którzy chcieliby swoją grą współtworzyć mapping na zabytkowej cerkwi.

30 świetlistych punktów

Trasę wędrówki po Łodzi wyznaczy ponad 30 punktów: iluminacji, mappingów, instalacji i muzycznych przystanków, które składają się na program dziewiątej już edycji Light Move Festival. Tradycyjnie ważne miejsce na festiwalowej mapie zajmie ulica Piotrkowska.

Całość programu zostanie ogłoszona na początku września, a sam festiwal odbywać się w dniach 27-29 września od godziny 19 do północy. Już teraz można natomiast zgłosić swoją kandydaturę do projektu pianistycznego. Wystarczy wysłać e-mail na adres: biuro@lmf.com.pl z informacjami kontaktowymi, propozycją utworów oraz próbką własnych umiejętności (linkiem do nagrania). Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca sierpnia.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości