Pęcherzykowe oddzielanie się naskórka (EB) i choroba Fabry’ego objęte pełną opieką refundacyjną. Ministerstwo Zdrowia w środę ogłosiło zmiany, na które od lat czekali chorzy i opiekunowie chorych. Nierzadko musieli dopłacać do potrzebnych leków czy wyrobów medycznych nawet kilka tysięcy złotych.

Bezpłatne opatrunki

Na pęcherzykowe oddzielanie się naskórka w Polsce choruje około 400 osób. Na same opatrunki chorzy lub ich opiekunowie wydają miesięcznie nawet kilka tysięcy tysiące złotych. A to opatrunki właśnie nie tylko goją rany, ale i uśmierzają codzienny ból podczas każdej wykonywanej czynności.

W związku  z nowym zarządzeniem prezesa NFZ chorzy na EB uzyskają bezpłatny dostęp do opatrunków i wyrobów medycznych, które będą finansowane ze środków publicznych. Wszystkie niezbędne produkty medyczne mają dostawać za darmo.

Lista obejmuje m.in. bandaże, opaski, przylepce, rękawy opatrunkowe, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku czy żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Pełna lista produktów dostępna TUTAJ.

Terapia ratująca życie

To nie jedyne zmiany w refundacji leków. Od 1 września leki: replagal i fabryzyma stosowane na świecie w leczeniu choroby Fabry’ego, będą refundowane w ramach nowego programu lekowego.

Dotychczas leczenie dostępne było we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale nie w Polsce. Terapia zakłada dostarczenie do organizmu chorego brakującego enzymu. Choć że jest terapią ratującą życie, chorzy o dostęp do niej starali się ponad 14 lat.

Do tej pory, w ramach finansowania firm farmaceutycznych, leczono zaledwie 26 osób zdiagnozowanych na chorobę Fabry’ego. Teraz szanse wszystkich pacjentów z chorobą Fabry’ego zostaną wyrównane.

mówi ANNA MOSKAL, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego

Refundacja jest istotna, ponieważ roczna terapia dla jednej osoby to wydatek około miliona złotych. Od września chorzy objęci programem nie zapłacą za leczenie.