czwartek, 23 maja 2024

Przełomowe zmiany dla chorych. Bezpłatne opatrunki i leki dla pacjentów z EB i chorobą Fabry’ego

Udostępnij

Pęcherzykowe oddzielanie się naskórka (EB) i choroba Fabry’ego objęte pełną opieką refundacyjną. Ministerstwo Zdrowia w środę ogłosiło zmiany, na które od lat czekali chorzy i opiekunowie chorych. Nierzadko musieli dopłacać do potrzebnych leków czy wyrobów medycznych nawet kilka tysięcy złotych.

Bezpłatne opatrunki

Na pęcherzykowe oddzielanie się naskórka w Polsce choruje około 400 osób. Na same opatrunki chorzy lub ich opiekunowie wydają miesięcznie nawet kilka tysięcy tysiące złotych. A to opatrunki właśnie nie tylko goją rany, ale i uśmierzają codzienny ból podczas każdej wykonywanej czynności.

W związku  z nowym zarządzeniem prezesa NFZ chorzy na EB uzyskają bezpłatny dostęp do opatrunków i wyrobów medycznych, które będą finansowane ze środków publicznych. Wszystkie niezbędne produkty medyczne mają dostawać za darmo.

Lista obejmuje m.in. bandaże, opaski, przylepce, rękawy opatrunkowe, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku czy żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Pełna lista produktów dostępna TUTAJ.

Terapia ratująca życie

To nie jedyne zmiany w refundacji leków. Od 1 września leki: replagal i fabryzyma stosowane na świecie w leczeniu choroby Fabry’ego, będą refundowane w ramach nowego programu lekowego.

Dotychczas leczenie dostępne było we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale nie w Polsce. Terapia zakłada dostarczenie do organizmu chorego brakującego enzymu. Choć że jest terapią ratującą życie, chorzy o dostęp do niej starali się ponad 14 lat.

Do tej pory, w ramach finansowania firm farmaceutycznych, leczono zaledwie 26 osób zdiagnozowanych na chorobę Fabry’ego. Teraz szanse wszystkich pacjentów z chorobą Fabry’ego zostaną wyrównane.

mówi ANNA MOSKAL, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego

Refundacja jest istotna, ponieważ roczna terapia dla jednej osoby to wydatek około miliona złotych. Od września chorzy objęci programem nie zapłacą za leczenie.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości