sobota, 18 maja 2024

Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego i cyberprzestrzeni w Polsce. Będzie więcej kontroli

Udostępnij

Od 28 sierpnia w Polsce obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego i cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP związany jest z wizytą Donalda Trumpa w Polsce.

Stan zagrożenia

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia (od godz. 00:01) do wtorku 3 września (do godziny 23:59).

Podobne środki bezpieczeństwa były ogłaszane np. podczas organizacji spotkania w Warszawie dotyczącego bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Więcej kontroli

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości