czwartek, 23 maja 2024

Gigantyczny śliniak na Piotrkowskiej. Naukowcy namawiają o oddania śliny

Udostępnij

Biobank-slina
Biobank-slina2

Łódzki Biobank namawia, by oddać próbkę śliny do badań biologicznych. To dzięki nim można wykryć groźne dla naszego życia choroby. W środę (28 sierpnia)  w tym celu stanął na Piotrkowskiej gigantyczny śliniak.

Zbadaj ślinę

Ma prawie trzy metry, jest kolorowy i nie reklamuje odżywek ani akcesoriów dla maluchów. Reklamuje ślinę, a dokładniej to, w jaki sposób można jej użyć do zwalczania nowotworów i chorób cywilizacyjnych.

Gigantyczny śliniak postawił w środę Biobank, działający przy Uniwersytecie Łódzkim. Naukowcy chcą w ten sposób zainteresować łodzian biobankowaniem, czyli gromadzeniem i badaniem materiału biologicznego.

Wyjaśniają przy tym, jak i dlaczego oddanie próbki śliny pomaga w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych.

Biobank zajmuje się gromadzeniem materiału biologicznego, który służy celom naukowo-badawczym. Zgromadzone próbki pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę o naszej populacji, ale przede wszystkim stanowią pomoc w rozpoznaniu chorób cywilizacyjnych.

mówi prof. ANTONI RÓŻALSKI, rektor Uniwersytetu Łódzkiego

Bezpieczne i nie boli

Pracownia Biobank w Łodzi działa przy Katedrze Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego. Gromadzi próbki materiału biologicznego w postaci śliny, krwi, DNA. Wyniki prac pomagają w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, chorób rzadkich i nowotworowych.

Jednak do badań potrzebne są odpowiednio duże ilości próbek i materiałów porównawczych. A z tymi jest problem, bo niewiele osób decyduje się oddać próbkę śliny.

Dlatego też powstał łódzki śliniak oraz akcja zachęcająca do tego łodzian. Oddanie próbki śliny jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. 

https://youtu.be/Nld2oT7CHsE

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości