Stary Cmentarz w Łodzi to bezsprzecznie jedna z najważniejszych nekropolii. O stan pomników dba Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, a do renowacji dokłada się miasto. Tym razem odnowiony zostanie pomnik Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika. To harcerze legioniści, którzy zginęli w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Historyczne nagrobki
Co roku miasto przeznacza około 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka
z wybranych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. To dodatkowa kwota dołączona do zebranej podczas corocznej kwesty.
Z miejskiej puli do tej pory odnowiono: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr. Artura Starzyńskiego oraz pomnik łódzkiego urzędnika Drogi Żelaznej Fabrycznej Łódzkiej Walerego Panuszewskiego.
Wyremontowano także skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego oraz pomnik łódzkiego społecznika i byłego prezesa ŁKS Józefa Wolczyńskiego. Renowację przeszedł też nagrobek ks. Franciszka Pruskiego. Kapłan pełnił posługę żołnierzom walczącym w czasie I wojny światowej i został rozstrzelany przez Niemców.
Wybór nagrobka jest podyktowany jednym – by nie był to obiekt zabytkowy. Dzięki temu mamy szansę zadbać o nagrobki, które być może nigdy nie doczekałyby się renowacji.
mówi CEZARY PAWLAK z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi
Pomnik, który tym razem zostanie odnowiony, składa się z kilku bloków piaskowca i ma formę prostopadłościennej płyty stojącej na kilkustopniowej szerokiej podstawie. Na froncie płyty zamontowano druga, niewielką płytę inskrypcyjną z jasnego marmuru. A powierzchnia kamienia ma dekoracyjną fakturę.
Jedyny taki
Wielowyznaniowy Stary Cmentarz w Łodzi powstał w 1858 roku i podzielony jest na trzy części: katolicką, protestancką i prawosławną. Był pierwszą taką nekropolią w Łodzi. Dzieje cmentarza przy Ogrodowej nierozerwalnie związane są z historią narodzin i dynamicznego rozwoju jednej z największych w Europie metropolii przemysłowych.
Stary Cmentarz w Łodzi jest miejscem pochówku zasłużonych obywateli miasta, przedstawicieli elity finansowej, świata kultury i polityki, a wśród nich burżuazji przemysłowej, lekarzy, nauczycieli, artystów, przedwojennych prezydentów.