sobota, 18 maja 2024

200 nowych karetek. W Łódzkiem wymienią ambulanse w Łodzi

Udostępnij

Rządowy program wymiany ambulansów zakłada zakup około 200 karetek dla stacji pogotowia w całym kraju. Zastąpią one pojazdy starsze niż 6 lat. Nowe karetki trafią do Łodzi, Tomaszowa  Mazowieckiego i Piotrkowa.

Nowe karetki w Łódzkiem

Średnio 6 wyjazdów przypada na jedną karetkę w ciągu doby. Ambulanse wyjeżdżają ponad 3 mln razy rocznie. Nierzadko wyjazdy realizowane są w warunkach ekstremalnych lub trudnym terenie, a pacjenci coraz częściej niszczą wyposażenie. W rezultacie karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu.

Przyjmuje się, że karetkę powinno się wymienić po 5 latach użytkowania, ale nie zawsze jest to możliwe. W efekcie aż co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Dlatego blisko 200 karetek w całej Polsce zostanie wymienionych.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego dostanie pieniądze z ministerstwa na sześć ambulansów. Nowe karetki zastąpią te zużyte w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim i Piotrkowie Trybunalskim.

W planach mamy kolejne zakupy karetek dla regionu łódzkiego, więc dopiero po podpisaniu wszystkich umów będę mógł podać, ile pieniędzy przeznaczyliśmy na ten cel. Chcemy wymienić docelowo wszystkie karetki, które mają więcej niż 6 lat. Natomiast takich karetek dziś w systemie funkcjonuje około 600, a w ramach programu wymieniamy 200 pojazdów za kwotę 80 mln zł.

mówi JANUSZ CIESZYŃSKI, wiceminister zdrowia

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości