niedziela, 19 maja 2024

Spalarnia śmieci w Łodzi. Veolia nie dostała dotacji, ale złożyła nowy wniosek

Udostępnij

Spalarnia śmieci w Łodzi to temat, który powraca każdego roku, a przeciwko któremu regularnie organizowane są protesty. Veolia, która planuje budowę spalarni na łódzkim Widzewie, złożyła nowy wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję. Spalarnia śmieci powstanie z kolei w Radomsku. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które złożyło wniosek, dostało dotację i podpisało umowy.

Spalarnia w Radomsku z dotacją

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił dwa nabory wniosków o dotację na budowę spalarni śmieci. Jeden z nich zakończył się i ogłoszono wyniki. Pieniądze na inwestycje dostanie 17 podmiotów. Szczegółowo każdą z inwestycji opisał Portal Samorządowy. Pieniądze pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, a konkretnie programu priorytetowego 2.1.3. „Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”.

NFOŚiGW podpisał umowy na budowę spalarni z podmiotami w: Siedlcach, Kraśniku, Suwałkach, Koszalinie, Tarnowie, Krakowie, Zamościu, Oświęcimiu, Radomsku, Toruniu, Opolu, Gorlicach, Stalowej Woli, Lublinie, Radomiu, Dębicy i Wysokiem Mazowieckiem.

W Radomsku planowana jest budowa instalacji termicznego przekształcania pre RDF i RDF z odpadów komunalnych ze skojarzoną produkcją energii elektrycznej i ciepła. To inwestycja PGK Radomsko, które złożyło dwa wnioski na dwa kotły. W obu przypadkach wnioski dotyczą dotacji i pożyczki. W przypadku kotła RDF dotacja to 72 mln zł i 78 mln zł pożyczki, a na kocioł na biomasę – po 30 mln zł pożyczki i dotacji. Oba wnioski PGK Radomsko zyskały akceptację i podpisano umowy.

Czytaj też: Łódzki urzędnik brał łapówki od deweloperów. Sprzedawał informacje z bazy danych łódzkich nieruchomości

Spalarnia śmieci w Radomsku ma być gotowa z końcem czerwca 2027 roku, jednak mimo przyznanych dotacji, wciąż budzi wiele wątpliwości i kontrowersji wśród mieszkańców. PGK Radomsko chce przebudować istniejącą ciepłownię na spalarnię śmieci. Inwestycja znajduje się niedaleko osiedla mieszkalnego. By przekonać mieszkańców do inwestycji, prezydent Jarosław Ferenc zorganizował wyjazdy do Bydgoszczy, gdzie działa podobna spalarnia.

Spalarnia śmieci w Łodzi

Wniosek w tym samym naborze złożyła także firma Veolia, która chce wybudować spalarnię śmieci na łódzkim Widzewie, na terenie Elektrociepłowni nr 4. Nabór zakończył się 30 kwietnia.

W całym kraju złożono w sumie 21 wniosków o dotacje i pożyczki. Spalarnia śmieci w Łodzi jest najdroższą z tych inwestycji. Wnioski Veolii opiewają na 1 mld 600 milionów zł bezzwrotnych dotacji, dodatkowo są pożyczki. Ta inwestycja jest nie tylko najdroższą, ale i największą. Firma zakłada, że zostanie wybudowana spalarnia śmieci w Łodzi na 200 tysięcy ton odpadów rocznie.

Portal Samorządowy opisuje, że Łódź, Jarocin i Nowy Dwór – to lokalizacje, w których podmioty planujące budowę spalarni śmieci ponownie złożyły wniosek, po odrzuceniu ich wniosków w pierwszym naborze.

O budowę spalarni ze wsparcia dotacji z NFOŚiGW w drugim naborze ubiegają się podmioty z miejscowości: Nowy Dwór, Ostrów Wielkopolski, Golina, Włocławek, Kędzierzyn-Koźle, Mielec, Chorzów, Gorzów Wielkopolski, Gliwice, Schodnia, Konin, Lublin, Kluczbork, Łódź, Kępno, Kamionka, Toruń, Chorzów, Myszkowice i Dzięcielin.

Czy spalarnia śmieci w Łodzi powstanie? To nie jest jeszcze przesądzone, ponieważ wyniki przyznanych dotacji będą znane pod koniec roku. Mieszkańcy osiedli przy planowanej budowie, organizują regularnie protesty sprzeciwiające się inwestycji. Firma planów jednak nie zmienia.

To być może jednak ostatnia szansa na uzyskanie takiego wsparcia dla spalarni śmieci, ponieważ Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje kolejnych naborów i wsparcia dla tego typu inwestycji.

Czytaj też: Tunel po Łodzią połączy całą Polskę. Pociągi pojadą za dwa lata

Komentarze Facebook

1 komentarz

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości