Dom Pomocy Społecznej dla psychicznie chorych w Łodzi pierwszych pacjentów przyjmie w czerwcu. W placówce jest miejsce dla 60 osób. Potrzeby są tak duże, że każde tego typu miejsce jest na wagę złota. W Łodzi były do tej pory 3 tego typu DPS-y prowadzone przez miasto.
Dom Pomocy Społecznej dla psychicznie chorych
Placówkę otwarto w wyremontowanym budynku przy ulicy Municypalnej 4 w Łodzi. W czwartek, 16 maja, DPS zaprezentowano podczas konferencji prasowej, ale pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w czerwcu. W czteropiętrowym obiekcie przygotowano 33 pokoje dla 60 osób. Jedno piętro jest przystosowane dla osób z chorobami otępiennymi. Wiąże się to ze szczególnymi zabezpieczeniami, które chronią osobę chorą przed wyrządzeniem sobie krzywdy. Dla mieszkańców przygotowano również m.in. pokoje dziennego pobytu, jadalnię, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, kuchenki pomocnicze, miejsce kultu religijnego.
Placówka będzie prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych, z którym dzisiaj Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę.
Placówka przeznaczona jest dla osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi, w tym również z chorobami otępiennymi. Chcemy, by mieszkańcy Łodzi czuli, że mogą bez obaw umieszczać swoich bliskich w takich placówkach – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi.
Dom Pomocy Społecznej dla psychicznie chorych przy Municypalnej to „Wyjątkowy dom”. Pracować w nim będą nie tylko specjaliści, ale także osoby z niepełnosprawnościami.
Przede wszystkim działamy w obszarze psychiatrii środowiskowej. Ten DPS będzie wyjątkowy. Nasza fundacja zatrudnia ponad 200 osób z niepełnosprawnościami z czego 30 osób będzie pracować w „Wyjątkowym Domu” – mówi Jarosław Wasiak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.
W Łodzi działają trzy domy pomocy społecznej wyspecjalizowane w opiece nad osobami przewlekle psychicznie chorymi: DPS przy ul. Podgórnej 2/4, przy ul. Paradnej 36 i DPS przy ul. Kosynierów Gdyńskich 20. W tych placówkach jest 375 miejsc dla osób przewlekle psychicznie chorych.
To nie zabezpiecza naszych potrzeb. W ostatnich latach zauważyliśmy wzrost liczby osób potrzebujących tej formy wsparcia. Są to przede wszystkim ludzie w młodym wieku, którzy w placówkach przebywają około 20 lat, a więc okres oczekiwania na wolne miejsce w DPS automatycznie się wydłuża – mówi Marlena Mazerant, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
Otwarcie nowego DPS-u dla przewlekle chorych psychicznie może wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na przyjęcie do tego typu placówki.
Czytaj też: Spalarnia śmieci w Łodzi. Veolia nie dostała dotacji, ale złożyła nowy wniosek