poniedziałek, 27 maja 2024

Łódzki urzędnik brał łapówki od deweloperów. Sprzedawał informacje z bazy danych łódzkich nieruchomości

Udostępnij

Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Mężczyzna brał łapówki od deweloperów za informacje z bazy danych łódzkich nieruchomości. W sprawie zatrzymano kilkanaście osób.

Łapówki od deweloperów za dane z systemu

Jeden z urzędników Łódzkiego Ośrodka Geodezji w latach 2021-2023 sprzedawał deweloperom informacje oraz dane gromadzone i przetwarzane przez ŁOG w informatycznych systemach danych. Wśród przekazywanych informacji były: numery ksiąg wieczystych, numery działek, adresy nieruchomości ze wszystkich obrębów geodezyjnych w Łodzi. Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że baza mogła zawierać 200 tysięcy wpisów.

Dodatkowo, urzędnik wystawiał nielegalnie wypisy z rejestru nieruchomości. W zamian otrzymywał pieniąze, a także alkohol i karty podarunkowe.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi przeprowadzili czynności procesowe wobec kilkunastu osób, które miały związek ze sprawą. We współpracy z funkcjonariuszami Delegatur CBA z Warszawy, Białegostoku, Lublina i Poznania przeprowadzono przeszukania miejsc ich zamieszkania oraz zatrudnienia – informuje biuro prasowe CBA w Łodzi.

Przeszukania i zatrzymania CBA

Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli: nośniki danych, dokumentację papierową i elektroniczną, 600 tysięcy złotych oraz 300 sztuk opakowań substancji farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia i składu chemicznego. Wartość zabezpieczonego mienia szacowana jest na kwotę około 800 tysięcy złotych.

Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Mężczyzna usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Na wniosek prokuratora nadzorującego śledztwo, Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

CBA zapowiada kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Komentarze Facebook

1 komentarz

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości