środa, 22 maja 2024

Skansen w Maurzycach zamknięty do odwołania. Milion złotych strat po trąbie powietrznej

Udostępnij

Skansen-w-maurzycach8
Skansen-w-maurzycach7
Skansen-w-maurzycach6
Skansen-w-maurzycach5
Skansen-w-maurzycach3
Skansen-w-maurzycach2
Skansen-w-maurzycach

Burza, która dwa dni temu przeszła nad powiatem łowickim, wyrządziła poważne szkody. Skansen w Maurzycach ucierpiał najbardziej. Straty oszacowano na milion złotych. Placówkę zamknięto do odwołania, ponieważ na razie nie ma pieniędzy na naprawę zniszczeń.

Zniszczony skansen w Maurzycach

Nawałnica, a w niektórych miejscach nawet trąba powietrzna z nocy 28 sierpnia miała ogromną siłę. W skansenie zniszczyła kilka stojących stodół, a drzewa wyrwała z korzeniami. Starostwo Powiatowe w Łowiczu podało, że straty oszacowano na około miliona złotych. Nie jest to jednak ostateczna kwota, ponieważ w trakcie usuwania szkód, mogą wyjść na jaw poważniejsze zniszczenia.

Niestety, nie jest to dobra informacja dla turystów. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że użytkowanie skansenu w najbliższym czasie nie jest możliwe. W skansenie trwa teraz zabezpieczanie pozostałych obiektów i usuwanie połamanych drzew.

Pieniędzy brak

Na naprawę zniszczeń potrzebne są ogromne pieniądze, a tych w budżecie powiatu po prostu nie ma. Władze liczą na wsparcie samorządu województwa albo rządu. Dlatego też nie wiadomo, kiedy skansen w Maurzycach znów przyjmie zwiedzających.

W Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach gromadzone są zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Skansen położony jest około 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80.

Dziś w skansenie jest ponad 40 obiektów, datowanych w większości na drugą połowę XIX i pierwszą połowę XX wieku.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości