sobota, 18 maja 2024

1 czerwca rusza drugi etap naboru dzieci w wieku od 3 do 6 lat do bełchatowskich przedszkoli

Udostępnij

Zasady naboru do przedszkoli są niezmienne od kilku lat

1 czerwca w Dzień Dziecka ruszy dodatkowy nabór do miejskich przedszkoli. Na najmłodsze bełchatowianki i bełchatowian czeka łącznie ponad 30 miejsc w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym nr 3 na osiedlu Okrzei, w Przedszkolu Samorządowym Montessori na osiedlu 1 Maja 8, w Przedszkolu Samorządowym nr 6 przy ul. Budryka 12 oraz w Przedszkolu Samorządowym nr 9 na osiedlu Dolnośląskim 204A.

To idealna szansa dla rodziców, którzy wcześniej nie zdążyli zapisać swojego dziecka lub tych, których pociechy nie zostały zakwalifikowane w procesie naboru. Pierwszy etap rekrutacji trwał od 8 lutego do 17 marca. Do dyspozycji we wszystkich dziewięciu placówkach miejskich było 1500 miejsc, z czego prawie 500 było zarezerwowane dla tych, którzy po raz pierwszy będą uczęszczać do przedszkola.

Rodzice 20 przedszkolaków w drodze wyjątku dostało propozycję zapisania dziecka do innej placówki niż ta do której aplikowali i większość z nich skorzystała z takiej opcji.

– Z satysfakcją mogę powiedzieć, że wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat, które aplikowały do miejskich przedszkoli, dostały się. To znaczy, że jesteśmy w stanie zapewnić miejsce w publicznej placówce wszystkim maluchom, które są w wieku przedszkolnym, mieszkają na terenie Bełchatowa i wzięły udział w naborze. To pokłosie działań, jakie  sukcesywnie realizujemy od kilku lat ~ Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa

W procesie naboru uzupełniającego zasady są takie same jak przy pierwszym etapie naboru i w latach poprzednich. Większość przepisów w pierwszej części rekrutacji była narzucona przez „Prawo oświatowe”.

W pierwszej kolejności przyjmowane były dzieci z rodzin wielodzietnych, które są objęte pieczą zastępczą lub wychowywane przez jednego rodzica, a także z rodzin, gdzie występuje niepełnosprawność. Pierwszeństwo mają też dzieci w wieku przedszkolnym mieszkające na terenie Bełchatowa.

Drugi etap naboru, to duży nacisk na kryteria lokalne, czyli na to czy oboje rodziców pracuje, na podstawie jakiej umowy są zatrudnieni, czy prowadzą swoją pozarolniczą działalność gospodarczą oraz, czy uczą się dziennie. Dodatkowe punkty będą przyznawane za odległość z miejsca zamieszkania do przedszkola. Pierwszeństwo będą miały dzieci, które mieszkają nie dalej niż 3 km od placówki, do której dziecko będzie zgłaszane. Znacznie ma również to czy do danego przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydatki lub kandydata. Należy pamiętać, aby do wniosku dołączyć wszelkie dokumenty, które potwierdzają spełnianie powyższych kryteriów.

– Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców, w ostatnich latach prezydent Mariola Czechowska sukcesywnie tworzyła w naszych placówkach dodatkowe grupy. Wszędzie tam, gdzie dało się przebudować lub zagospodarować istniejące pomieszczenia na sale dla maluchów, robiliśmy to. W ciągu kilku lat nowe oddziały uruchomiliśmy m.in. w ZSP nr 9, a także w PS nr 2 i PS nr 6, których filie analogicznie zlokalizowaliśmy w SP nr 13 i SP nr 12. Dziś mamy tego wymierne efekt ~ Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa

Należy pamiętać, że uzupełniająca rekrutacja dotyczy też dzieci, które do 31 sierpnia 2021 roku ukończą 2,5 roku życia. Z dyrektorami poszczególnych placówek przedszkolnych można kontaktować się ws. naboru już teraz, aby uzyskać informację od pracowników, jakie dokumenty i do kiedy należy złożyć.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości