piątek, 19 lipca 2024

Wyjątkowa akcja Rossmanna. Pracownice robią niebieski makijaż

Udostępnij

Rossmann_niebieska linia3
Rossmann_niebieska linia2
Rossmann_niebieska linia1
Paulina krupińska_niebieska linia_
Paulina krupińska_niebieska linia

Aż 88 tysięcy osób doświadczyło w ubiegłym roku przemocy w rodzinie. Większość ofiar to kobiety. Doznały przemocy psychicznej, ekonomicznej, a przede wszystkim fizycznej. Bite, maltretowane i poniżane sądziły, że są zdane wyłącznie na siebie. Niebieska linia to specjalny numer telefonu, pod którym dyżurują psychologowie i rozmawiają z każdą ofiarą przemocy. Jednak o problemie wciąż mówi się za mało. Rossmann postanowił rozkręcić wyjątkową akcję.

Niebieska linia przeciw przemocy

Jeśli zauważyliście ostatnio pracownice Rossmanna z niebieską linią na oku, to byliście świadkami właśnie tej akcji. Rossmann zaangażował gwiazdy i zwykłe-niezwykłe kobiety. Każda z nich, na znak solidarności z ofiarami przemocy domowej, namalowała na swoim oku niebieską kreskę. Następnie zrobiła sobie zdjęcie i umieściła je w internecie, by akcję nagłośnić, a tym samym problem przemocy. Linia jest właśnie odniesieniem do numeru ofiar przemocy w rodzinie.

Niebieska Linia, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie powstała w 1995 roku jako placówka Instytutu Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. O przemocy w rodzinie w tamtych czasach w ogóle się nie mówiło, nieznana była skala zjawiska, a policja nie miała procedur dotyczących postępowania w takich sytuacjach. Jednak już w pierwszym roku działania Niebieskiej Linii zadzwoniło po pomoc blisko 4 tysiące osób.

Ofiary przemocy zwykle mają problem nawet z nazwaniem tego, czego doświadczają od najbliższych sobie osób. Szukają winy w sobie, wstydzą się powiedzieć o tym rodzinie czy przyjaciołom. Dlatego często najłatwiej im podzielić się z tym anonimowo przez telefon.

Ofiarom przemocy często nie wystarcza sił, aby zgłosić się po pomoc bezpośrednio do placówki pomocowej, bo taka wizyta wymaga wiele odwagi i energii. Oznacza to bezpośredni kontakt z kimś obcym, a taki krok może wzbudzać wiele obaw i lęku u osób potrzebujących wsparcia, zwłaszcza jeśli czują się bezsilne wobec przeżywanego problemu. Anonimowa rozmowa telefoniczna to komfortowa forma uzyskania pomocy na początkowym etapie, kiedy szuka się dróg rozwiązania problemu. RENATA DURDA, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Akcja Rossmanna: Włącz się i Ty!

Do akcji może przyłączyć się każdy. Wystarczy narysować sobie na oku „niebieską linię”, zrobić zdjęcie i wrzucić na Instagram z hasztagiem #niebieskaliniarossmann.

Niebieska Linia otrzyma od Rossmanna wsparcie finansowe i rzeczowe. Pogotowie znalazło się na liście 250 organizacji, którym w ramach akcji „Pomagamy jak umiemy” firma Rossmann przekaże produkty warte w sumie 5 mln zł.

Każda osoba, która dokona zakupów za pomocą aplikacji Rossmann PL do 31 października 2019r. będzie gromadziła punkty. Przełożą się one na pomoc dla instytucji z całej Polski.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P