czwartek, 23 maja 2024

Dostęp do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie ułatwi (Retro)Książkomat

Udostępnij

Od teraz korzystanie z biblioteki w dobie pandemii COVID-19 stanie się jeszcze bezpieczniejsze. Na terenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego przy ul. Kościuszki 9 w Bełchatowie obok programu pn. „Książki z dostawą do domu” rozpoczęto działania pn. „(Retro)Książkomat”, czyli możliwość wymiany zbiorów na nowe za pomocą szafek z zachowaniem środków ostrożności.

Pandemia utrudnia dostęp do biblioteki, ale pracownicy mają na to pomysł

W czasach panującej pandemii koronawirusa wypożyczanie książek z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie staje się coraz prostsze. Mimo tego, że placówka jest zamknięta, to pojawił się nowy pomysł pn. „(Retro)Książkomat”. Wszystko po to, aby zminimalizować kontakt między ludźmi i zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, a jednocześnie ułatwić bełchatowskim czytelnikom wypożyczanie książek.

(Retro)Książkomat, to idea, która zaczyna się od telefonicznego kontaktu z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Bełchatowie. Mieszkaniec zainteresowany wymianą wcześniej wypożyczonych książek na nowe zbiory po złożeniu zamówienia otrzyma numer skrytki do jednej z 21 szafek, która znajdują się przy wejściu do placówki przy ul. Kościuszki 9.

Pracownicy w skrytce przygotują dla danego czytelnika odpowiednio zamówione książki i poinformują czytelnika o możliwości ich odbioru. Mieszkaniec, który przybędzie na miejsce obok szafki znajdzie zdezynfekowane kluczyki, dzięki którym będzie można  otworzyć właściwą skrytkę i włożyć do niej książki, które już przeczytaliśmy, a zabrać z niej wcześniej zamówione zbiory. Po zakończeniu całej procedury kluczyk należy wrzucić do specjalnie przygotowanego pojemnika.

– To rodzaj bezkontaktowej wypożyczalni. Chodzi o taką organizację pracy biblioteki, by jak najbardziej zminimalizować rozprzestrzenianie się COVID-19 ~ Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie

W podobny sposób z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa odbywa się zwrot książek.

https://www.facebook.com/MiejskaiPowiatowaBibliotekaPublicznawBelchatowie/posts/4620173011329459

(Retro)Książkomat, to kolejny pomysł zaraz obok akcji pn. „Książki z dostawą do domu”, który realizowany jest w dobie pandemii koronawirusa.

W tym przypadku jest to propozycja dla osób niepełnosprawnych lub tych, które ukończyły już 75. rok życia. Co ważne nie trzeba być zarejestrowanym czytelnikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie. W trakcie domowej wizyty taka osoba może zostać zapisana. Zainteresowani tą akcją mogą zgłaszać się pod numerem telefonu: (44) 632-28-71.

Więcej informacji o akcji (Retro)Książkomat można uzyskać pod numerem telefonów: (44) 635-03-17 lub 516-355-804, gdzie można dodzwonić się do czytelni dla dorosłych. Z kolei jeśli kogoś interesują pozycje dla młodszych, należy kontaktować się pod numerami telefonów: (44) 635-03-18 lub 506-681-843.

Ponadto więcej informacji o codziennych działaniach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie można znaleźć na stronie internetowej placówki www.biblioteka.belchatow.pl.

Przeczytaj także:

Konkurs #SAFERZY rozstrzygnięty! Nagrodzono laureatów z powiatu bełchatowskiego

Odcinek ulicy Zamoście do remontu. Ruszyły prace (ZDJĘCIA)

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości