środa, 22 maja 2024

Bełchatowski pięściarz Jakub Domurad walczy o tytuł Młodzieżowego Mistrza Świata

Udostępnij

Pięściarz sekcji bokserskiej „GARDA” Bełchatów Jakub Domurad wywalczył wyjazd na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata juniorów w boksie olimpijskim, gdzie będzie toczył pojedynki w kategorii wagowej +91 kg. W trakcie przygotowań bełchatowianin zrobił dobre wrażenie na trenerze kadry Dariuszu Kochanowskim, a w dwóch międzynarodowych turniejach zaprezentował się dobrze, wygrywając cztery na pięć stoczonych walk.

Bokser z Bełchatowa Jakub Domurad walczy o marzenia

Z początkiem 2021 roku jeszcze przed rozpoczęciem sezonu startowego Jakub Domurad otrzymał powołanie do młodzieżowej kadry Polski. Niespełna 19-letni bełchatowianin udał się wówczas na zgrupowanie do Centralnego Ośrodka Sportu w Cetniewie, gdzie nad swoją formą wraz z innymi reprezentantami pracował pod okiem trenerów kadr narodowych juniorów i seniorów.

https://www.facebook.com/GARDA.belchatow/posts/2754658598133521

Niedługo potem zawodnik sekcji bokserskiej „GARDA” Bełchatów trenował w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem na zgrupowaniu kadry Polski z młodzieżowcami i seniorami, przygotowując się do mistrzostw świata, które zaplanowano w dniach 10-24 w hali „Legionów” w Kielcach. Jakub Domurad przez cały czas przygotowywał się do tej imprezy.

W porównaniu do kadry juniorów jest to o wiele cięższe przygotowanie. Myślę, że o wiele większa jest intensywność ćwiczeń tutaj, a forma zdecydowanie idzie do góry ~ Jakub Domurad, zawodnik sekcji bokserskiej „GARDA” Bełchatów

Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Młodzieżowych Mistrzostw Świata w boksie olimpijskim w Kielcach prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek w samych superlatywach wypowiadał się w swoich wywiadach o potencjale dziewcząt i chłopców w wieku 18-19 lat, którzy wystąpią w imprezie przełożonej z 2020 na 2021 rok. To będzie historyczne wydarzenie dla polskiego boksu, ponieważ jeszcze nigdy wcześniej PZB nie organizował imprezy o takiej randze.

Przed turniejem w Niemczech kadra Polski juniorów przygotowywała się w klubie BKS Scorpion Szczecin.

Podopieczny trenera sekcji bokserskiej „GARDA” Bełchatów Arkadiusza Żurawskiego w międzynarodowym turnieju w Blossin koło Berlina nazywanym jako 26. Puchar Brandenburgii pokonał dwóch pięściarzy Amina Ouchaou i Olega Ferticha z kadry Niemiec. Z kolei w decydującym starciu o złoto Domurad przegrał mistrzem Niemiec Nikitą Putilovem i musiał zadowolić się srebrnym medalem.

Ponadto niespełna 19-letni zawodnik z Bełchatowa stoczył też pojedynek sparingowy, który wypadł korzystnie dla Jakuba, ale nie był punktowany.

Pozostali polscy pięściarze spisali się równie dobrze. Pięciu zwyciężyło w swoich kategoriach, trzech (wraz z bełchatowianinem) znalazło się na drugim stopniu podium, a sześciu zajęło trzecie pozycje.

https://www.facebook.com/GARDA.belchatow/posts/2785248118407902

Tydzień po wyjeździe do Niemiec bełchatowianin udał się do Wilna – stolicy Litwy, gdzie w kategorii wagowej +91 kg startował w XVI Memoriale Danasa Pozniakasa, który był mistrzem olimpijskim w 1968 roku w Meksyku. Najpierw pięściarz „GARDY” Bełchatów w półfinałowej walce pokonał w pierwszej rundzie Estończyka Mario Erjazova, a w finale równo z gongiem oznaczającym koniec pierwszej rundy posłał na deski Litwina Nojusa Ivanauskasa. Sędzia przerwał liczenie, ponieważ reprezentant gospodarzy nie był w stanie się podnieść.

Podsumowując, podopieczni trenera kadry Polski Dariusza Kochanowskiego wrócili z Litwy z dwoma złotymi medalami i trzema srebrnymi krążkami. Oprócz Domurada na podium stawali także: Marcel Materla, Jakub Krzpiet, Sebastian Kusz i Paweł Sulęcki.

Przeważałem pod każdym względem, byłem silniejszy, szybszy i naprawdę świetnie mi się boksowało na Litwie. W Niemczech miałem więcej rund, ale tutaj w Wilnie triumfowałem bardzo przekonywująco. Forma jest coraz lepsza i zmierzamy w dobrym kierunku. Jestem przekonany, że dyspozycja na Mistrzostwa Świata będzie jak nigdy ~ mówił na oficjalnej stronie Polskiego Związku Bokserskiego po międzynarodowych turniejach Jakub Domurad

Turnieje na Litwie i w Niemczech przyniosły mnóstwo pozytywów. Niesamowite wrażenie zrobił Kuba Domurad, który porozbijał w pierwszych rundach swoich przeciwników. W Niemczech raz przegrał, dwa razy wygrał, a na Litwie znów potwierdził potencjał. Ma czym uderzyć ~ chwalił z kolei selekcjoner reprezentacji Dariusz Kochanowski

Jakub Domurad w trakcie zajęć sekcji bokserskiej „GARDA” Bełchatów wraz z trenerem Arkadiuszem Żurawskim:

https://www.facebook.com/GARDA.belchatow/videos/2815798085341217/

Po występach na Litwie kadra Polski bokserów udała się do Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu, a od 28 marca pracowała ponownie tam gdzie na początku roku, a dokładnie na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Cetniewie. Zawodniczki i zawodnicy spędzili tam również Święta Wielkanocne.

Była to ostatnia prosta w przygotowaniach do występu w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w boksie olimpijskim w kieleckiej hali „Legionów”, które odbywają się w dniach 10-24 kwietnia. Wówczas zawodnicy nie wiedzieli jeszcze kto z nich uda się na to wielkie wydarzenie.

Dopiero we wtorek, 6 kwietnia oficjalnie ogłoszono skład kadry Polski. Na młodzieżowe mistrzostwa świata juniorów w Kielcach w dniach 10-24 kwietnia powołano 10 zawodniczek i 10 zawodników. Składy ogłosił trener kobiet Tomasz Dylak i selekcjoner mężczyzn Dariusz Kochanowski. Na liście nazwisk znalazł się bełchatowianin Jakub Domurad, który zawalczy w kategorii wagowej +91 kg. Będzie to również jedyny przedstawiciel województwa łódzkiego w tej imprezie.

– To wielka duma, że potencjał naszego wychowanka został doceniony żeby reprezentować podczas tak Wielkiej, a w dodatku historycznej imprezy sportowej, ponieważ po raz pierwszy Polska jest gospodarzem mistrzostw świata w boksie olimpijskim. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko życzyć samych sukcesów całej naszej reprezentacji, a w szczególności naszemu wychowankowi Jakubowi ~ Arkadiusz Żurawski, założyciel i trener sekcji bokserskiej „GARDA” Bełchatów

Jakub Domurad ma świetne warunki fizyczne do walki. Ma 191 cm wzrostu i waży 104 kg. Trenuje w klubie „GARDA” Bełchatów od 2017 roku. Dotychczas zdobył brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży kadetów, a także przed rokiem wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski juniorów oraz dotarł do ćwierćfinału Mistrzostw Europy juniorów. Na polskich ringach Domurad ma na koncie 23 wygrane pojedynki i 7 porażek, a z kolei za granicą jego bilans wynosi 6 zwycięstw i 4 porażki.

Prywatnie bełchatowianin uczy się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. gen. Ludwika Czyżewskiego w swoim mieście na kierunku technik pojazdów samochodowych. Jego idolem jest były polski pięściarz Andrzej Gołota, a także takie osobistości jak Amerykanin Tyson Fury, czy Mike Tyson, a także Ukrainiec Ołeksandr Usyk.

Pięściarz z Bełchatowa już od soboty, 10 kwietnia przebywa w Kielcach. W tym momencie Domurad oczekuje na poznanie nazwiska swojego pierwszego rywala, a we wtorek, 13 kwietnia rozpoczynają się pierwsze walki. Będą się one toczyć na dwóch ringach, a medalistów poznamy w ostatnich czterech dniach Młodzieżowych Mistrzostw Świata juniorów w boksie olimpijskim.

Jakub Domurad w losowaniu trafi na Kubańczyka Fernando Lopeza Arzola. Ich pojedynek odbędzie się w piątek, 16 kwietnia.

Pojedynki z Mistrzostw Świata Juniorów w boksie olimpijskich z hali „Legionów” w Kielcach będą transmitowane na kanale TVP Sport.

Przeczytaj także:

ZAKSA wygrała bój o finał. PGE Skra Bełchatów zagra o brąz bez Taylora Sandera

GKS Bełchatów ponownie pokonany. Tym razem egzekutorem był Stomil Olsztyn

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości