środa, 22 maja 2024

Dziś są ruiną, ale niebawem zamieszkają w nich nowi lokatorzy…

Udostępnij

Kamienica-rewolucji-lodz2
Kamienica-rewolucji-lodz3
Kamienica-rewolucji-lodz4
Kamienica-rewolucji-lodz

W przyszłym roku do zabytkowych kamienic przy Rewolucji w Łodzi mają wprowadzić się nowi lokatorzy. Dziś, patrząc na stan budynków, trudno sobie wyobrazić, że ktoś może w nich zamieszkać. A jednak ma w nich powstać 60 mieszkań i 6 lokali użytkowych.

Remonty łódzkich kamienic to duży projekt rewitalizacji zniszczonych zabytkowych budynków. Odnowionych w sumie 26 kamienic przy ulicach: Włókienniczej, Wschodniej, Kilińskiego, Jaracza i Rewolucji.

Remonty kamienic w Łodzi. Kiedy zamieszkają w nich lokatorzy?

Przy ul. Rewolucji 29 i 31 rozpoczęły się remonty dwóch zabytkowych kamienic. Oba mają zakończyć się w przyszłym roku. Kamienica przy ul. Rewolucji 29, wybudowana w 1894 roku, jest wpisana do rejestru zabytków, a jej remont nadzoruje konserwator. Remont będzie gruntowny od piwnic po dach. Wymienione zostaną wszystkie instalacje i podłączone centralne ogrzewanie. Robotnicy naprawią stolarkę okienną i drzwiową, wzmocnią stropy, wymienią pokrycie dachowe, naprawią zdobioną elewację.

Drugą z kamienic wzniósł w 1890 roku Mojżesz Konchin. Budynek został w 1923 roku nadbudowany o trzecie piętro wraz z poddaszem i wtedy uzyskał obecną formę. Kamienica posiada budowę i wygląd charakterystyczny dla kamienic czynszowych z okresu intensywnego rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku. Podobnie jak sąsiednia, zostanie gruntownie wyremontowana, od piwnic po dach. AGNIESZKA KOWALEWSKA-WÓJCIK, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W kamienicach powstanie w sumie 60 mieszkań komunalnych i 6 lokali użytkowych. Kamienica przy Rewolucji 29 zostanie oddana do użytku wiosną, a ta pod numerem 31 – jesienią 2020 roku.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości