wtorek, 21 maja 2024

Miasto zapowiada wielki remont na Księżym Młynie. Niedawno wydali 30 tys. na odbudowę kominów

Udostępnij

Remont_ks_młyn (3)
Remont_ks_młyn (2)
Rewitalizacja budynku przy przędzalnianej 51
Rewitalizacja budynku przy przędzalnianej 51
Rewitalizacja budynku przy przędzalnianej 51

Miasto zorganizowało w czwartek 30 maja konferencję prasową, by pochwalić się planami rewitalizacji dwóch największych budynków na Księżym Młynie. Chodzi o Przędzalnianą 49 i 51. O ogłoszeniu przetargu na wykonawcę mówiła dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. Remont na Księżym Młynie ma być „wielki”, a mieszkańcy czekali na niego od lat. Jednak jeszcze w marcu zgłosili nam, że miasto odbudowuje kominy tuż przed rewitalizacją budynków.

Wielki remont na Księżym Młynie

Mieszkańcy kamienicy przy Przędzalnianej 51 byli zaskoczeni odbudową kominów. Zapytaliśmy wtedy urzędników, którzy wyjaśniali, że remont był konieczny z powodu niedrożności kominów. A fakt remontu tuż po zakończenia sezonu grzewczego i na kilka miesięcy przed rewitalizacją tłumaczyli tym, że kominy pełnią rolę wentylacji. Na odbudowę 24 kominów wydano 30 tysięcy złotych.

Ostateczny remont na Księżym Młynie zakłada kompleksową przebudowę Przędzalnianej 49 i 51, czyli dwóch największych budynków robotniczych famuł. Firmy zainteresowane wykonaniem inwestycji mają czas do 24 czerwca na złożenie oferty. W obu budynkach będą lokale mieszkalne i pracownie artystyczne. Zmieni się otoczenie budynków, gdzie wyremontowane zostaną przyległe komórki i podwórka.

Pomiędzy budynkami przebiega wyremontowany w ubiegłym roku koci szlak z zachowanymi torami kolejowymi, semaforem i planowaną drogą rowerową wzdłuż kolejowej bocznicy.

Przędzalniana 49

Po remoncie Przędzalnianej 49 w budynku będzie 20 lokali mieszkalnych o powierzchni od 25 do 103 metrów kwadratowych. To mniej o 10 od stanu obecnego. Powstanie też jedna pracownia dla twórców o powierzchni 120 m kw.

Wyremontowane zostanie podwórko, a także dwa budynki komórek lokatorskich.

Przędzalniana 51

Gdy remont zakończy się, w budynku będzie 11 lokali mieszkalnych o powierzchni od 26 do 74 m kwadratowych. To również mniej o 4 lokale. W budynku powstaną też dwie pracownie dla twórców o powierzchni 103 i 125 m kw.

I tutaj odnowione będzie podwórko i komórki lokatorskie. Fragment komórek zostanie przystosowany jako zaplecze dla estrady, która znajduje się po zachodniej stronie posesji.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości