Pomnik Tadeusza Kościuszki na pl. Wolności w Łodzi znów został przebrany. Za pierwszym razem łódzcy urzędnicy założyli mu róg i fioletową pelerynę, co miało być promocją Budżetu Obywatelskiego, zaś we wtorek Kościuszko prezentował się w pomarańczowej koszulce z wykrzyknikiem.

Tym razem łódzki magistrat zaprzecza, by była to ich akcja dla poparcia strajku nauczycieli. Sprawą zainteresowała się policja. Jak się dowiedzieliśmy, wszczęto postępowanie.

Pomnik Kościuszki w Łodzi przebrany. Kara za wykroczenie

Zarządcą pomnika Kościuszki jest Urząd Miasta Łodzi. Zgodnie z prawem, gdyby to urzędnicy ponownie byli autorami przebrania Kościuszki, nie doszłoby do przestępstwa ani wykroczenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przeprowadzenia akcji bez zgody zarządcy.

I to właśnie w tym kierunku łódzka policja wszczęła postępowanie. Prowadzone jest wielotorowo, ale najprawdopodobniej pójdzie w kierunku bezprawnego wywieszenia ogłoszenia lub plakatu w miejscu publicznym bez zgody zarządcy. Takie działanie podlega pod Kodeks Wykroczeń i zagrożone jest karą pozbawienia wolności lub grzywną.