Pomnik Kościuszki w Łodzi znów został przebrany. We wtorek (23 kwietnia) na pomnik przy pl. Wolności założono pomarańczową koszulkę z czarnym wykrzyknikiem. To symbol strajku nauczycieli, który trwa od 16 dni. Za poprzednią akcję przebrania pomnika Kościuszki za jednorożca odpowiedzialni byli łódzcy urzędnicy, mimo że początkowo do akcji przyznać się nie chcieli. Kto tym razem odpowiada za przebranie pomnika Kościuszki?
Pomnik Kościuszki w Łodzi przebrany: “Murem za nauczycielami”
We wtorek wieczorem w mediach społecznościowych politycy związani z łódzkim magistratem opublikowali wpisy ze zdjęciem przebranego Tadeusza Kościuszki na pl. Wolności. Post opublikowali m.in. Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ i liderka PO na listach Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego czy Tomasz Kacprzak, łódzki radny.
Wpis podobnej treści znaleźliśmy także na profilu przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Marcina Gołaszewskiego, rzecznika prezydent miasta Marcina Masłowskiego i byłego dyrektora biura prezydenta miasta Tomasza Piotrowskiego (obecnie prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej). Ten trzeci udostępnił wpis Joanny Skrzydlewskiej.
Zapytaliśmy zatem rzecznika prezydent Łodzi, czy ponowne przebranie pomnika Kościuszki to inicjatywna łódzkiego magistratu. Marcin Masłowski zaprzeczył.
To nie jest inicjatywa Urzędu Miasta Łodzi. To jest oddolna inicjatywa. Nie wiemy czyja. poinformował nas Marcin Masłowski we wtorek wieczorem
Kościuszko z rogiem i peleryną
Ale podobnie było po akcji przebrania pomnika za… jednorożca w 2017 roku. Miała to być wtedy promocja Budżetu Obywatelskiego, w którym jednym z projektów była właśnie budowa pomnik jednorożca w Łodzi. Na pomnik Tadeusza Kościuszki oraz pomnik Leona Schillera założono rogi i fioletowe peleryny.
Miasto początkowo zaprzeczało, by było autorem tego pomysłu. Przyznało się dopiero pod naciskiem mediów. Ta akcja rozpoczęła dyskusję o granicy między promocją a poszanowaniem historii.
Czy będzie policyjne postępowanie?
Gdy Kościuszkę przebrano za jednorożca, sprawą zajęli się policjanci. Interweniowali, gdy jeszcze pracownicy zakładali ozdoby na pomnik. Tym razem funkcjonariusze nie reagowali.
We wtorek do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi nie wpłynęło zawiadomienie o ewentualnym naruszeniu przepisów w związku z założeniem koszulki na pomnik Tadeusza Kościuszki. kom. MARCIN FIEDUKOWICZ, rzecznik KMP w Łodzi
Jeżeli ponownie za akcję przebrania pomnika, mimo zaprzeczania, odpowiadają miejscy urzędnicy, to nie doszło do przestępstwa ani wykroczenia. Ponieważ pomnik jest pod opieką Urzędu Miasta Łodzi.
O tym, czy będzie prowadzone dochodzenie w sprawie znieważenie pomnika Tadeusza Kościuszki, dowiemy się w środę.