PGE Energia Ciepła poinformowała, że w pobliżu bełchatowskiej elektrowni powstanie Nowoczesna Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. To kolejny krok PGE Polskiej Grupy Energetycznej w kierunku transformacji regionu bełchatowskiego.
Instalacja Termicznego Przetwarzania powstanie w okolicach elektrowni
We wtorek, 23 marca PGE Energia Ciepła zorganizowano spotkanie online w formie transmisji na żywo w trakcie której, mieszkańcy i zainteresowani mogli dowiedzieć się więcej o planach powstania ITPOE w sąsiedztwie Elektrowni Bełchatów. W trakcie transmisji online dostępny dla widzów był czat, gdzie można było zadać pytanie dotyczące tej inwestycji.
Konferencję online poprowadził pan Rafał Garbiel, a jego gośćmi byli:
- Przemysław Kołodziejak – Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła
- Grzegorz Pelczar – Dyrektor Projektu Budowy ITPOE w Bełchatowie, PGE Energia Ciepła
- Dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński – Dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, profesor PŁ
https://www.facebook.com/gkpge/videos/503605200796213/
Planowana inwestycja PGE Energii Ciepła z Grupy PGE, to Nowoczesna Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, która ma powstać w pobliżu elektrowni Bełchatów w ramach transformacji energetycznej kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów. Planowany czas uruchomienia to 2024 rok.
– PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także rozwiązać nowe wyzwanie, z jakim mierzą się gminy, czyli dostosowanie do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami ~ Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła
Nowoczesna Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii będzie miała na celu produkcję energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców. Energia ma być pobierana z odpadów komunalnych. Wszystko będzie odbywać się pod kontrolą, bezpiecznie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi Unii Europejskiej, które są w tym przypadku bardzo surowe.
Odzyskana energia cieplna będzie trafiać do sieci ciepłowniczej Bełchatowa. Do instalacji będą trafiać odpady komunalne wstępnie posortowane w miejscu ich powstawania, czy tzw. Frakcja resztkowa pozbawiona resztek bio (zbieranych osobno) oraz pozostałości z sortowania i podczyszczania frakcji selektywnie zebranej (zawartości żółtych i niebieskich worków) nienadające się do dalszego procesu recyklingu.
ITPOE będzie posiadać nowoczesny system monitoringu procesu technologicznego i emisji zanieczyszczeń. Co ciekawe wyniki tych obserwacji będą ogólnodostępne dla zainteresowanych tym mieszkańców. Każde nawet najmniejsze przekroczenie przyjętych norm emisji zostanie wykryte przez specjalistyczny automatyczny system zabezpieczeń, który na bieżąco będzie to monitorował.
Ponadto cała instalacja ma nie wytwarzać uciążliwych zapachów, które mogę być niekomfortowe dla osób zamieszkujących okoliczne miejscowości. Będzie za to odpowiadać podciśnienie w hali rozładunkowej, które uniemożliwi wydostawanie się przykrego odoru poza teren, gdzie będzie umiejscowiona instalacja. Ponadto nie zamierza się przetwarzać odpadów niebezpiecznych
– Przy budowie ITPOE w Bełchatowie PGE Energia Ciepła wykorzysta doświadczenie zdobyte w trakcie przygotowania, realizacji budowy oraz obecnej eksploatacji bliźniaczej instalacji ITPOE w Rzeszowie, należącej do PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie ~ informuje PGE Energia Ciepła
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii ma być doskonałym uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Ponadto będzie oparta o technologię rusztową, która w Polsce jest już wykorzystywana, ale od wielu lat korzystają z niej już takie miasta jak: Paryż, Sztokholm, Wiedeń czy Londyn.
Zakończona realizacja pozwoli, aby Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii mogła być podstawową jednostką wytwórczą ciepłej wody użytkowej i ciepła centralnego dla bełchatowianek i bełchatowian.
Minimalna moc elektryczna brutto instalacji w planach ma wynosić co najmniej 23 MWe (przy tylko i wyłącznie produkcji energii elektrycznej oraz minimum 17 MWe oraz blisko 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i energii ciepła).
Ponadto dodatkowe źródła zapewnią pozostałe, szczytowe zapotrzebowanie na ciepło miejskiej sieci ciepłowniczej.
Co ciekawe w ciągu roku przetworzonych termicznie odpadów może być 180 tysięcy ton, a instalacja może pracować w ciągu 12 miesięcy nawet do 8000 godzin. ITPOE zapewni miejsca pracy dla 50 osób.
Więcej szczegółowych informacji o projekcie „Nowoczesna Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii” można znaleźć TUTAJ. Na swojej stronie internetowej PGE Energia Ciepła przygotowała dedykowaną zakładkę, gdzie znajdują się najważniejsze informacji dotyczące tej inwestycji.
Ponadto uruchomiono też adres e-mail: lp.egpkg, na który można wysyłać pytania dotyczące ITPOE w Bełchatowie. @wotahclebeopti
Przeczytaj także:
Centrum Rozwoju Kompetencji pierwszym elementem transformacji energetycznej
Brytyjska firma DS Smith zatrudni w fabryce opakowań 180 osób