piątek, 14 czerwca 2024

Premier ogłosił nowe ograniczenia. Zaostrzone środki w walce z koronawirusem

Udostępnij

Epidemia koronawirusa wymusza na polskim rządzie radykalne działania. Premier i minister zdrowia ogłosili 31 marca nowe ograniczenia. – Tylko izolacja może nasz ochronić przed chorobą – zapowiedział Łukasz Szumowski podczas konferencji.

Nowe ograniczenia w związku z epidemią

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Dodatkowo rząd zmienia też zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawiesza działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży.

W sklepach i punktach usługowych na kasie mogą być wyłącznie trzy osoby  lub osobne stanowisko do płacenia.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby trzy. A zatem, jeśli w sklepie jest pięć kas, to w jednym momencie może przebywać  nim 15 klientów.

Podobne zaostrzenia dotyczą także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Nowe ograniczenia dotyczą także poczty. W jednym momencie może przebywać w niej tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa.

Nowe ograniczenia dla sklepów

Tutaj zmiany również wprowadzono. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

  • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach
  • w godzinach od 10-12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich.

Zakaz korzystania z parków i rowerów miejskich

Nowe ograniczenia wprowadzone od 1 kwietnia dotyczą także zakazu przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne.

Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczono możliwość korzystania z rowerów miejskich. Zmieniono również dopuszczalną odległość między osobami – do dwóch metrów.

Konferencja premiera i ministra zdrowia z 31 marca

Konferencja prasowa @MorawieckiM i @SzumowskiLukasz https://t.co/CdTK675oCm

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 31, 2020

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

O nas e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Polski producent suplementów diety – jakość i ekologia.