sobota, 18 maja 2024

Premier Morawiecki w Łodzi: W 2023 roku będziemy mieli pociągi jeżdżące 250 km/h

Udostępnij

Premier Morawiecki w Łodzi przedstawił główne założenia Centralnego Portu Komunikacyjnego i planowanych inwestycji kolejowych. Jego wizytę zorganizowano na dworcu Łódź Fabryczna w poniedziałek, 29 kwietnia. Cel przyjazdu Mateusza Morawieckiego do Łodzi owiany był tajemnicą do samego końca. Można było jedynie przypuszczać, że chodzi właśnie o CPK. O czym mówił premier Morawiecki w Łodzi?

Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek rozporządzenie zmieniające wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Ma to m.in. umożliwić realizację inwestycji kolejowych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zakłada on budowę lotniska i sieci kolejowej. Pociągi dojadą do CPK nowymi trasami z 10 kierunków, m.in. z Łodzi.

🎥 Zobacz spot @MI_GOV_PL na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego @STH_Poland i programu kolejowego #PolskaNaDobrychTorach. pic.twitter.com/v5n7cAxDe9

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 29 kwietnia 2019

W założeniu ma powstać 1600 kilometrów nowych linii kolejowych, a do 2023 roku po najważniejszych trasach w Polsce kursować mają pociągi osiągające prędkość 250 km/h. Minister stwierdził, że nie potrzeba do tego Kolei Dużych Prędkości.

Planowany jest także zakup 150 szybkich pociągów. Producenci taboru mają opracować projekt i wybudować pociągi dostosowane do jazdy z minimalną prędkością 160 km/h. 120 miast Polski ma zostać połączonych z CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 150 minut.

Polska na dobrych torach to szybkie pociągi regionalne łączące stolice województw z miastami powiatowymi. Z nowej sieci kolejowej będą mogli korzystać wszyscy przewoźnicy. Będą mogli uruchamiać szybkie połączenia kolejowe między miastami w danym województwie. MATEUSZ MORAWIECKI

Podczas spotkania na dworcu Łódź Fabryczna padły także inne zapowiedzi. Rząd chce ograniczyć ruch tirów na drogach. W jaki sposób? Kolejowy ruch towarowy ma stać się bardziej konkurencyjny względem drogowego, m.in. dzięki szybszemu dostarczeniu towarów.

Na czym polega Program Kolejowy @STH_Poland #PolskaNaDobrychTorach? pic.twitter.com/pD7i6WhvJG

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 29 kwietnia 2019

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości