wtorek, 21 maja 2024

Prąd i ciepło ze ścieków. Energia z biogazu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków

Udostępnij

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi po remoncie i zakupie nowych agregatów prądotwórczych stała się samowystarczalna w produkcji ciepła. Z kolei w przypadku prądu jest w stanie zaspokoić nawet do 75 procent swojego zapotrzebowania.

Ważna inwestycja

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków jest największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkimi i czwartym w Polsce. W 2017 i 2018 roku zamontowano dwa agregaty o mocy 1200 kW każdy. I w związku z tym efekty są już policzalne.

Łączna moc z instalacji wykorzystujących biogaz w Polsce to 237,6 MW, z czego elektrociepłownia GOŚ po modernizacji to 3,3 MW, co jest wartością ponad czterokrotnie wyższą od średniej mocy i stanowi blisko 1,5 proc. całej mocy zainstalowanej w Polsce. Dzięki takiej instalacji jesteśmy w pełni samowystarczalni w produkcji ciepła oraz jesteśmy w stanie zaspokoić do 75 proc. zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. A warto podkreślić, że wynosi ono około 26 GWh rocznie.

mówi JOANNA SKALSKA-BŁASZCZYK, prezes GOŚ

Energia z biogazu

Biogaz wykorzystywany do wytwarzania ciepła i prądu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi wytwarzany jest w procesie fermentacji osadów ściekowych, które podczas oczyszczania ścieków zbierają się na dnie osadników i ich powierzchni w formie kożucha.

Osady są następnie przepompowywane do czterech komór fermentacyjnych, z których każda ma pojemność 10 tys. metrów sześciennych. Tam osad podgrzewany jest do temperatury 33-39 stopni C i stale mieszany mieszadłami.

Proces fermentacji metanowej trwa około 20-26 dni. W tym czasie gaz zbierający się w górnej części zbiornika trafia najpierw do instalacji odsiarczającej, a następnie do zbiornika membranowego.Uzyskany biogaz składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.

Ciepło wytwarzane w GOŚ wykorzystywane jest m.in. do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Spółka jest w stanie wytworzyć ciepło potrzebne do całkowitego zaspokojenia własnych potrzeb.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości