wtorek, 23 lipca 2024

Pogoda w Łódzkiem. Luty ekstremalnie ciepły. To nie koniec wysokich temperatur

Udostępnij

To najcieplejszy luty od początku pomiarów – mówią synoptycy z IMGW. Pogoda w Łódzkiem i całym kraju zaskakuje w ostatnich dniach tego miesiąca, ale ma być jeszcze cieplej. Z analizy danych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny luty można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie. W całym kraju rejestrowane są dodatnie anomalie. Temperatura 27 lutego będzie wyższa niż przeciętna. Na 28 stacjach synoptycy spodziewają się temperatury maksymalnej przekraczającej 10°C.

Pogoda w Łódzkiem

Choć na horyzoncie widać już chmury, które przyniosą deszcz, temperatury w niektórych regionach kraju mogą wynosić nawet kilkanaście stopni Celsjusza. Na początku tygodnia pogodę w Polsce będzie kształtować zatoka niżowa związana z niżem przemieszczającym się znad Francji nad Morze Śródziemne. W środę od zachodu rozbudowywać się będzie wyż, który pozostanie nad naszym krajem do końca tygodnia. Napłynie dość ciepłe powietrze, jedynie północ kraju pozostanie chłodniejsza.

We wtorek, 27 lutego, na północy i zachodzie kraju prognozowany jest deszcz, na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Pogoda w Łódzkiem nie powinna zatem zaskoczyć diametralną zmianą. Temperatura maksymalna od 10 do nawet 15°C. Jeszcze cieplej na Podkarpaciu i w Małopolsce – nawet 17°C, a na Pomorzu chłodniej od 5 do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Niemal w całej Polsce w środę (28 lutego) będą pojawiać się słabe opady. Bez deszczu jedynie w Wielkopolsce i w Lubuskiem. Temperatura maksymalna na północy i zachodzie kraju od 5 do 9°C. W Łódzkiem termometry powinny wskazywać około 10°C, a na południowym wschodzie – od 12 do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich.

Opady deszczu będą zanikały w czwartek (29 lutego). Pozostaną jedynie na wschodzie i południowym wschodzie kraju. W centrum dość pogodnie. Temperatura maksymalna od 8 do 12°C, chłodniej jedynie na Wybrzeżu około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

1 dzień marca przywita opadami deszczu tylko na krańcach zachodnich. Na pozostałym obszarze pogodnie. Temperatura maksymalna w północnej połowie kraju od 9 do 13°C, chłodniej nad morzem – około 7°C, na południu cieplej od 12 do 15°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, południowo-wschodni.

W sobotę i niedzielę (2 i 3 marca) przeważnie pogodnie. Tylko na wybrzeżu możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 9 do 13°C, chłodniej na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie od 7 do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.

Najcieplejszy luty w historii

Kiedy mieszkańcy najcieplejszych regionów kraju cieszą się z wyższych niż zazwyczaj temperatur w lutym, naukowcy i klimatolodzy biją na alarm. Za termiczne anomalie odpowiadają pogłębiające się zmiany klimatu, a przede wszystkim zjawisko El Niño. To tak zwana “gorączka oceanu”, która podnosi temperaturę na lądzie na całym świecie. El Niño, czyli po hiszpańsku chłopiec, to zjawisko utrzymujących się wysokich temperatur wody w Pacyfiku. Powodują to słabnące wschodnie pasaty, czyli ciepłe umiarkowane wiatry.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P