piątek, 14 czerwca 2024

Pogoda dziś: Burza w Łodzi i regionie. Wydano ostrzeżenia 2. stopnia

Udostępnij

Piątek, 24 maja, nie przyniesie uspokojenia w pogodzie. IMGW wydał ostrzeżenia 2. stopnia dla Łódzkiego. Burza w Łodzi i regionie prognozowana jest od godzin południowych do wieczora. I choć podobne ostrzeżenia były publikowane także w poprzednich dniach, a burza samą Łódź omijała, nie oznacza, że należy je lekceważyć. Aura bowiem zmienia się dynamicznie.

Pogoda dziś w Łódzkiem

Meteorolodzy z IMGW opisują, że Polska pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia. Od Pomorza po Podkarpacie zaznacza się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego, który rozdziela cieplejsze powietrze polarno-morskie na wschodzie od chłodniejszego, także polarno-morskiego, na zachodzie kraju. To oznacza niewielki wzrost ciśnienia. Większa część kraju jest już objęta ostrzeżeniami przed burzami z intensywnymi opadami deszczu.

W województwie łódzkim przewidywane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu oraz lokalne burze z możliwym gradem. Wysokość opadów w czasie burz może sięgnąć do 20 mm, a na zachodzie regionu – do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24 na zachodzie do 28°C w centrum i na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Podczas burz porywy do 70 km/h.

Burza w Łodzi i regionie 24 maja

Całe województwo łódzkie objęte jest ostrzeżeniem przed burzami. W powiatach południowych i zachodnich przewiduje się, że te zjawiska będą miały większą siłę. Tam obowiązują ostrzeżenia meteo 2. stopnia:

 • sieradzki,
 • zduńskowolski,
 • łaski,
 • bełchatowski,
 • radomszczański,
 • pajęczański,
 • wieruszowski,
 • wieluński.

Dla pozostałej części regionu IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia:

 • poddębicki,
 • łęczycki,
 • kutnowski,
 • łowicki,
 • zgierski,
 • Łódź,
 • pabianicki,
 • skierniewicki,
 • brzeziński,
 • łódzki wschodni,
 • piotrkowski,
 • tomaszowski,
 • opoczyński,
 • rawski.

Burza w łodzi i regionie 24 maja

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie 50 mm, a także porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może spaść grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oszacowano na 80 procent.


Czytaj też: Ekstremalne zagrożenie pożarowe. Pogoda w Łódzkiem zmieni się. IMGW ostrzega


Burza w Łodzi i regionie może występować od godzin południowych do godziny 23 w piątek, 24 maja. Należy jednak mieć na uwadze, że to jedynie prognozy IMGW, a sytuacja jest bardzo dynamiczna i pogoda może się szybko zmienić.

Po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował ostrzeżenia meteo. Burza w Łodzi i powiatach, w których ostrzeżenie ma 1. stopień zagrożenia, może być gwałtowniejsza. Obszary objęte dodatkowym ostrzeżeniem meteorolodzy oznaczyli na mapie czarnymi pasami.

Burza w łodzi i łódzkiem 24 maja To dodatkowe informacje do wydanych wcześniej ostrzeżeń.

Miejscami rozwijają się pojedyncze komórki burzowe, z którymi związane są opady deszczu osiągające natężenie do około 5 mm/10 minut, lokalnie występuje grad. Prognozuje się dalszy rozwój burz z opadami do 35 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h.

Ulewa nad Łodzią

W piątek, po godzinie 16, komórka burzowa dotarła nad Łódź. Razem ze sporadycznymi wyładowaniami atmosferycznymi, wkroczyła strefa intensywnych opadów deszczu, spadł także grad. Większe kule miały średnicę nawet kilku centymetrów. Burzy i opadom towarzyszyły silne porywy wiatru.

Burza w łodzi i łódzkiem 24 maja

Burza w łodzi i łódzkiem 24 maja Burza w Łodzi zamieniła ulice w rwące potoki. To znacznie utrudnia przemieszczanie się po mieście. W wielu miejscach tworzą się korki.

Burza w łodzi i łódzkiem 24 maja

Burza w łodzi i łódzkiem 24 maja O godzinie 16.40 IMGW ponownie zmienił ostrzeżenia w związku z dynamiczną zmianą pogody. Tym razem dodatkowy alert dotyczy powiatów w województwie łódzkim, które są objęte 2. stopniem zagrożenia.

Zrzut ekranu 2024 05 24 164450 Występują burze z intensywnymi opadami deszczu, którego natężenie sięga 5-10 mm/ 10 minut, miejscami opady gradu. Odnotowane porywy wiatru nie przekraczają 60 km/h.

Burze bez większych zmian w natężeniu zjawisk powoli przemieszczają się na północny-zachód. Możliwe porywy wiatru do 80 km/h.

Meteorolodzy zastrzegają jednak, że komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB, lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż ten opisany w ostrzeżeniu.

Burza w Łodzi i regionie łódzkim spowodowała wiele strat. Strażacy cały czas dostają wezwanie do interwencji, które są skutkiem warunków atmosferycznych, m.in. zalanych posesji i połamanych drzew. Najwięcej wyjazdów jest w Łodzi, okolicach Wielunia, Wieruszowa, Radomska i Bełchatowa. W Łodzi miejski przewoźnik nie zgłasza żadnych utrudnień w przemieszczeniu się tramwajów i autobusów.

IMGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody po opadach, które przychodzą razem z burzą. Ostrzeżeniem objęty jest niemal cały kraj, z wyłączeniem powiatów nadmorskich.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Kontakt e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Produkcja suplementów diety.