piątek, 14 czerwca 2024

Nowe autobusy MPK Łódź. Umowa na 63 hybrydowe pojazdy

Udostępnij

Nowe autobusy MPK Łódź wyjadą na ulice na początku przyszłego roku. Prezydent Łodzi i prezes MPK podpisali umowę z firmą Solaris Bus & Coach na dostawę 63 pojazdów hybrydowych.

Nowe autobusy MPK Łódź

Umowa dotyczy dostawy 48 autobusów przegubowych (18-metrowych) oraz 15 krótkich, czyli 12-metrowych. Podczas wyboru najlepszej z ofert – jak wyjaśnia rzecznik MPK Łódź – brano pod uwagę nie tylko cenę. Dodatkowo punktowany były między innymi: moduł hybrydowy, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi oraz zużycie paliwa.


Czytaj też: Tunel pod Łodzią połączy całą Polskę. Pociągi pojadą za dwa lata


Nowoczesny tabor to przede wszystkim większy komfort dla pasażerów, a także mniejsza awaryjność pojazdów, co wpływa na punktualność – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Wszystkie nowe autobusy MPK Łódź będą wyposażone w system mild hybrid, który magazynuje energię powstającą podczas hamowania i używa jej do wspomagania silnika spalinowego. To największy kontrakt autobusowy łódzkiego przewoźnika.

Dotychczasowa eksploatacja tego typu autobusów pokazała, że ten system się sprawdza i wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 10 procent. To korzyść zarówno dla środowiska jak i dla nas – mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź.

MPK Łódź z firmą Solaris współpracuje od 2000 roku. Dziś ponad połowa autobusów komunikacji miejskiej w Łodzi to pojazdy tej marki. W taborze są zarówno autobusy spalinowe, hybrydowe jak i elektryczne tego producenta. Najstarsze autobusy MPK Łódź pochodzą z 2008 roku.

Nowe autobusy mpk łódź. Umowa na 63 hybrydowe pojazdy

Umowa dotyczy najmu autobusów wraz z ich serwisem na okres 10 lat. Pojazdy będą niskopodłogowe i klimatyzowane. Zgodnie z kontraktem firma dostarczy je w ciągu 40 tygodni od daty podpisania umowy. Dyrektor Solaris Bus & Coach, Andrzej Sienkiewicz, zapowiedział jednak, że będą chcieli dostarczyć autobusy dla MPK Łódź jeszcze w tym roku. Koszt umowy to 263 miliony złotych brutto.

Nowe autobusy mpk łódź. Umowa na 63 hybrydowe pojazdy

Nowe autobusy zostaną rozdzielone między Zajezdnię Limanowskiego i Zajezdnię Nowe Sady. Dodatkowo jeden z autobusów 12-metrowych zostanie przeznaczony dla Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź. Prowadzone będą na nim kursy dla kandydatów na przyszłych kierowców.

Nowe autobusy mpk łódź. Umowa na 63 hybrydowe pojazdy


Czytaj też: Budowa S12 do granicy Łódzkiego. Podpisano umowę. Trasa połączy wschód z centrum kraju

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Et mi proin facilisis odio id a et ut id nulla vitae turpis vel nec in amet, amet, nullam id consequat aliquam sed fringilla. Jak wygląda komora hiperbaryczna ?.