piątek, 14 czerwca 2024

Budowa S12 do granicy Łódzkiego. Podpisano umowę. Trasa połączy wschód z centrum kraju

Udostępnij

Budowa S12 podzielona jest na kilka etapów. Część trasy – na Lubelszczyźnie – już istnieje, reszta jest w planach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę S12 między granicą województwa łódzkiego i mazowieckiego a Przysuchą. Odcinek będzie miał długość ponad 14 km. W przyszłości trasa ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

Budowa S12 do Łódzkiego

W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę z wykonawcą – firmą Budimex SA na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. Nowa trasa docelowo przejmie ruch tranzytowy i regionalny z zatłoczonej dziś DK 12, co usprawni komunikację między miastami.

Budowa s12 do granicy łódzkiego. Podpisano umowę. Trasa połączy wschód z centrum kraju
Ministerstwo Infrastruktury

Drogowcy wyliczyli, że średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim a Radomiem waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego. Wyjątkiem jest fragment między Opocznem i Przysuchą, gdzie ruch jest nieco mniejszy.


Czytaj też: Tunel pod Łodzią połączy całą Polskę. Pociągi pojadą za dwa lata


Budowa S12 zakłada ułożenie dwujezdniowej drogi ekspresowej, każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. Powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich: wiadukty drogowe, wiadukty w ciągu drogi ekspresowej i przepusty. Będzie także siedem przejść dla zwierząt, z czego pięć to przejścia duże. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Podpisano umowę na budowę s12 do granicy łódzkiego. Trasa połączy wschód z centrum kraju

Zgodnie z umową zarówno przygotowanie projektu, jak i budowa mają trwać 43 miesiące od momentu jej podpisania. Na wykonanie projektu i uzyskanie decyzji wykonawca ma 21 miesięcy. Pozostały czas, czyli 22 miesiące, to okres prac budowlanych, przy czym uwzględniane będą przerwy na tak zwany okresy zimowe – od połowy grudnia do połowy marca. Koszt inwestycji to ponad 452 mln złotych.

Planujemy, że ten odcinek powinien być zakończony i tego życzę wykonawcy, w lipcu 2028 roku – powiedział podczas podpisywania umowy Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

S12 połączy Lubelszczyznę z centrum kraju

GDDKiA wybudowała blisko 94 kilometry S12 w województwie lubelskim, od Puław do Piask. W realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. Na etapie prac przygotowawczych jest początkowy fragment trasy – około 61 km od autostrady A1 do granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego, a także kolejne około 67 km od Radomia do Puław.

W najbliższych tygodniach GDDKiA zapowiada podpisanie umowy na kolejny mazowiecki odcinek S12: Przysucha – Wieniawa.


Czytaj też: Trasa Wojska Polskiego. Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił przetarg


Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

What do aliquam sed fringilla e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Jak wygląda komora hiperbaryczna ?. Surowce do produkcji suplementów diety.