niedziela, 19 maja 2024

Trasa Wojska Polskiego. Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłosił przetarg

Udostępnij

Planowana od kilkudziesięciu lat tzw. Trasa Wojska Polskiego coraz bliżej realizacji. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił dziś (13 maja) przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji oraz projekt przebudowy lub rozbudowy ulicy Traktorowej. Jeśli obie inwestycje uda się zrealizować, mogą usprawnić komunikację w zachodniej części Łodzi. Docelowo Trasa Wojska Polskiego ma umożliwić bezpośredni przejazd między aleją Włókniarzy a węzłem Aleksandrów Łódzki na trasie S14.

Trasa Wojska Polskiego coraz bliżej

Ta inwestycja, planowana była już 60 lat temu, do tej pory nie doczekała się rozpoczęcia realizacji. Władze Łodzi mówiły o Trasie Wojska Polskiego niemal każdego roku, ale dopiero teraz pojawił się cień nadziei, że TWP w ogóle powstanie. Miejska spółka odpowiedzialna za inwestycje drogowe (Zarząd Inwestycji Miejskich) ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Plan zakłada budowę Trasy Wojska Polskiego na odcinku między ulicami: Kaczeńcową (a właściwie jej przedłużeniem) a Szczecińską. W obu tych miejscach mają powstać ronda. Planowana długość to około 1600 metrów. Trasa Wojska Polskiego ma mieć 7 metrów szerokości (po 3,5 m szer. każdy pas jezdni), chodniki po obu stronach o szerokości co najmniej 2 metrów i drogę rowerową. Planowany jest także przejazd przez rzekę Jasieniec. Z kolei na skrzyżowaniu z ulicą Wykową, przez którą Trasa Wojska Polskiego ma przebiegać, planowana jest sygnalizacja świetlna wraz z instalacją pętli indukcyjnych.


Czytaj też: Tramwaj do Konstantynowa od lipca. Utrudnienia na Legionów i Włókniarzy


Dokładną trasę przebiegu nowej drogi ustalono w uchwale, którą Rada Miejska w Łodzi przyjęła jeszcze w 2021 roku, podczas przyjmowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Nowa droga będzie miała klasę drogi G, czyli drogi głównej.

Przebudowa Traktorowej w Łodzi

Dodatkowo, miasto szuka wykonawcy projektu przebudowy lub rozbudowy ulicy Traktorowej na odcinku od ulicy Snopowej do ulicy Słonecznikowej. Oprócz nowej drogi, chodników i miejsc parkingowych, planowana jest tam zmiana lokalizacji przystanków autobusowych, które po przebudowie mają być w rejonie skrzyżowania z ulicą Łubinową.

Oferty w przetargu można składać do 10 czerwca. Jeśli uda się wybrać wykonawcę projektu Trasy Wojska Polskiego – firma będzie miała na to zadanie 16 miesięcy od dnia podpisania umowy, a na projekt przebudowy Traktorowej – 8 miesięcy.


Czytaj też: Remont Krakowskiej w Łodzi. Zmiana organizacji ruchu


Źródła:

  • Zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi w zakresie dotyczącym określenia obszarów przestrzeni publicznej – projektowanych dróg – Uchwała Nr LII/1605/21
  • Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę Trasy Wojska Polskiego oraz rozbudowę/przebudowę ulicy Traktorowej w Łodzi z podziałem na dwa zadania
    ZIM-DZ.2620.40.2024
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości