piątek, 14 czerwca 2024

Ekstremalne zagrożenie pożarowe. Pogoda w Łódzkiem zmieni się. IMGW ostrzega

Udostępnij

Zagrożenie pożarowe, burze i silny wiatr to niebezpieczne połączenie, ale właśnie tak będą wyglądały najbliższe godziny. Pogoda w Łódzkiem zmieni się, a synoptycy już wydali ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego regionu.

Pogoda w Łódzkiem w weekend

Miniony piątek, 17 maja, był ostatnim ciepłym i spokojnym dniem przed zmianą pogody. Od północnego-zachodu nad Polskę wkraczają deszczowe chmury. W sobotę mieszkańcy centrum i zachodnich regonów kraju mogli odczuwać silny wiatr. Do późnego popołudnia obowiązywało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem. Wiatr w porywach osiągał nawet 70 km/h. Tymczasem, meteorolodzy wydali nowe ostrzeżenie, obowiązujące do nocy z soboty na niedzielę (18-19 maja).

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia objęte jest całe województwo łódzkie. Meteorolodzy przewidują, że lokalnie przechodzić będą burze z opadami deszczu do 20 mm, którym towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Możliwy jest także mały grad. Dodatkowo, wschodnia i północna część województwa wraz z Łodzią, objęta jest jeszcze jednym ostrzeżeniem. W tej części pogoda w Łódzkiem może być znacznie bardziej gwałtowna i niebezpieczna.

Burze poruszają się powoli, a całkowita suma opadów może wynieść 20-25 mm. W najbliższym czasie burze nadal będą miejscami występować. Głównym zagrożeniem pozostaną silne opady deszczu, a w mniejszym stopniu porywy wiatru do 65 km/h oraz lokalnie mały grad – czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

Niedziela z kolei przyniesie więcej opadów i burz, zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, wiatr ma być słaby i umiarkowany, a w czasie burz chwilami porywisty.

Zagrożenie pożarowe

Są regiony, w których w maju nie spadła nawet kropla deszczu. Taka sytuacja jest w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Pile. Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, ostrzega, że prognozy na najbliższe tygodnie wskazują powiększanie się obszaru zagrożonego suszą.

Zagrożenie pożarowe pogoda w łódzkiem Niestety, weekendowe opady deszczu będą znikome i nie będą miały większego wpływu na zmianę tej sytuacji, na której szczególnie cierpi rolnictwo.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert – w weekend w niemal całym kraju obowiązuje zagrożenie pożarowe w lasach. Na większości obszaru województwa łódzkiego zagrożenie określono jako ekstremalne. W południowej części regionu zagrożenie jest duże i średnie.

Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112 – czytamy w komunikacie RCB.

Ściółka jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Od początku miesiąca strażacy gasili już ponad 800 pożarów lasów w całym kraju. W Łódzkiem płoną nie tylko lasy. W piątek, 17 maja, zapaliła się trawa wzdłuż trasy A2, co spowodowało utrudnienia w ruchu.

Zagrożenie pożarowe pogoda w łódzkiem

Czytaj też: Spalarnia śmieci w Łodzi. Veolia nie dostała dotacji, ale złożyła nowy wniosek

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Et mi proin facilisis odio id a et ut id nulla vitae turpis vel nec in amet, amet, nullam id consequat aliquam sed fringilla.