wtorek, 21 maja 2024

Podwyżki opłat za bilety MPK. Nie dla wszystkich

Udostępnij

Łodzianie podróżujący komunikacją miejską muszą przygotować swoje portfele na podwyżki opłat za bilety MPK. Z podwyżek zwolnione będą jednak niektóre osoby. Jak podały władze Łodzi, ze względu na sytuację pandemiczną znacznie spadły obroty łódzkiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i dlatego konieczne są podwyżki opłat za bilety.

Podwyżki opłat za bilety

Wpływy z tytułu opłat za przejazdy komunikacją miejską spadły o 70 mln zł, tymczasem koszty utrzymania przewoźnika rosną i w ubiegłym roku wyniosły ponad 560 mln zł. Dlatego od maja podniesione zostaną opłaty za bilety okresowe. Z podwyżek zwolnione będą osoby, które płacą podatki w Łodzi i zarejestrują Kartę Łodzianina.

Są dwie możliwe drogi poprawy tej sytuacji – albo trzeba podnieść ceny biletów i taryf MPK, albo generować wyższe wpływy z podatków do budżetu miasta. Proponujemy rozwiązanie na obu tych płaszczyznach. Wprowadzamy nowe taryfy opłat za bilety okresowe, ale dla tych którzy płacą podatki w Łodzi i zarejestrują Kartę Łodzianina cena pozostanie na poprzednim niższym poziomie. To może zachęcić osoby, które pracują w Łodzi, ale mieszkają w innym miejscu do przeniesienia rozliczeń PIT do naszego miasta. mówi ROBERT KOLCZYŃSKI, dyrektor departamentu Strategii i Rozwoju łódzkiego magistratu

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi zapowiedział, że nowe taryfy na bilety okresowe wejdą w życie od 1 maja. Najpopularniejszy imienny bilet miesięczny na wszystkie linie będzie kosztował: ulgowy – 58 zł (obecnie – 48 zł), a normalny – 116 zł (teraz 96 zł). Dla posiadaczy Karty Łodzianina, czyli łódzkich podatników ceny pozostaną bez zmian, podobnie jak ulgi dla młodzieży uczącej się czy seniorów.

Oprócz tradycyjnej plastikowej karty, dla każdego chętnego dostępna będzie także aplikacja mobilna. Miasto planuje także rozesłanie karty do gospodarstw domowych w Łodzi.

Po odebraniu przesyłki, kartę trzeba będzie aktywować on-line lub w jednym ze wskazanych punktów, m.in. w Centrum Obsługi Karty Łodzianina przy ul. Piotrkowskiej 87, Piotrkowskiej 28, Punkcie Info w Manufakturze albo w jednej z 10 wyznaczonych placówek Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości