Orientarium w Łodzi nabiera kształtów. To największa inwestycja w historii łódzkiego ogrodu zoologicznego, który w połowie znajdzie się na terenie Orientarium. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Mosty Łódź, która zatrudniła podwykonawców do części prac. Jeden z nich protestuje i domaga się zapłaty 240 tysięcy złotych, których nie otrzymał za pierwsze prace budowy Orientarium w Łodzi.

Jacek Wojewoda, właściciel firmy będącej podwykonawcą, wystawił w Urzędzie Miasta Łodzi transparent, by nagłośnić problem. Twierdzi, że przez brak zapłaty grozi mu bankructwo.

Zatrudniam 14 osób. Wszystkim zapłaciłem za pracę. Nie zapłaciłem podatków i ubezpieczenia społecznego i stoję na skraju bankructwa. Dałem firmie ultimatum, którego termin minął w ubiegły piątek. Sprawa cały czas sprawa rozmywana. A ja nie dostałem żadnej odpowiedzi w sprawie zaległej zapłaty. JACEK WOJEWODA z firmy Porex

Mężczyzna twierdzi, że w takiej sytuacji pieniądze za prace przy budowie Orientarium w Łodzi powinien wypłacić mu inwestor, którego obowiązuje solidarna odpowiedzialność. Zarząd łódzkiego ogrodu zoologicznego zorganizował spotkania pojednawcze, by wszyscy przedsiębiorcy budujący Orientarium w Łodzi otrzymali należne wynagrodzenie. Mediacje nie zakończyły się jednak rozstrzygnięciem.

Roszczeniowa kwota nie zostanie prawdopodobnie wypłacona nikomu innemu. Istnieje jeszcze forma depozytu sądowego i dopiero po rozstrzygnięciu dojdzie do zapłaty. ARKADIUSZ JAKSA, prezes zarządu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi

Z przedstawicielami firmy PL Bud z Wrocławia, która powinna zapłacić swoim podwykonawcom, nie ma kontaktu. Dowiedzieliśmy się, że Mosty Łódź rozwiązały umowę z wrocławską firmą i podpisały już nową z innym głównym podwykonawcą.

Budowa Orientarium ma potrwać około trzech lat. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Do tego powstanie zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni około 20 tysięcy metrów kwadratowych.

Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m sześciennych, a jego głębokość sięgnie 6 m. Ta największa w historii ogrodu zoologicznego inwestycja warta jest 262 mln zł.